Przejdź do głównej zawartości

Turkusowy sweterek dla 7 latki

Najpierw była najpiękniejsza na świecie bawełna :), co prawda trochę droga ale piękna i niesamowicie delikatna. Kupiłam ją na promocji tutaj www.woolandthegang.com. Później długie myślenie jaki sweterek dla Oli będzie najlepszy. W końcu postawiłam na prostotę i myślę, że był to strzał w przysłowiowa 10 tkę. Wełna jest tak piękna, że nie potrzebuje skomplikowanych wzorów. Każdy kto potrafi robić oczka prawe i lewe może sobie taki sweterek wydziergać :). Poniżej opis wykonania sweterka dla 7 latki :)

Potrzebne materiały:
Druty z żyłką 60 lub 80 cm, rozmiar 4 i rozmiar 5, i druty pończosznicze lub z żyłką długość 40 cm również rozmiar 4 i 5. 
Bawełna 4,5 motka błękitnego i 1,2 motka szarego bawełny WATG Shiny happy cotton. 
3 guziczki. 

Wykonanie
Sweter
Przerabiamy w tą i z powrotem na drutach z żyłką zaczynając od środka przodu. Nabieramy 180 oczek na druty nr 4 szarą włóczką. Przerabiamy 1 oczko brzegowe, *2 oczka prawe, 2 oczka lewe* powtarzamy od*do* 2 oczka prawe, kończymy oczkiem brzegowym. Ten ściągacz wykonujemy przez 12 rzędów. W 13 rzędzie przerabiamy wszystkie oczka na prawo, zmieniamy bawełnę na błękitną, druty na nr 5, jednocześnie zamykając równomiernie 14 oczek. Mamy 166 oczek. Ja zamykam oczka zawsze nad lewymi oczkami. Wygląda to wizualnie lepiej, gdy oczka prawe ze ściągacza idą dalej równo w swetrze. Przerabiamy cały czas dżersejem, czyli oczka prawe na prawej stronie, oczka lewe na lewej stronie. Są różne szkoły przerabiania oczek brzegowych, ja 1 oczko na początku robótki przekładam bez przerabiania. Natomiast ostatnie przerabiam. Przerabiamy w ten sposób 30 cm (mierząc od zmiany koloru włóczki). 

Kolejny rząd na prawej stronie robótki wykonujemy następująco: 1 oczko brzegowe, *2 oczka prawe, 2 oczka lewe, 2 oczka prawe, 3 oczka lewe*, powtarzać od * do * 2 oczka prawe, 1 oczko brzegowe. 
W kolejnym rzędzie na lewej stronie robótki przerabiamy prawe oczka nad prawymi a lewe nad lewymi (robimy ściągacz), jednocześnie wszędzie tam gdzie mieliśmy 3 oczka prawe przerabiamy 2 oczka razem tak, żeby były 2 oczka prawe (na lewej stronie). Na drucie zostaje 148  oczek. Przerabiamy ten ściągacz na długości 5 cm.
Teraz "podzielimy" robótkę na przody i tył :). Dalej przerabiamy ściągaczem 2 prawe 2 lewe. Wkładamy markery pomiędzy 35 i 36 oczko, oraz 113 i 114 oczko. W kolejnym rzędzie zamykamy po 6 oczek na podkrój rękawów. Czyli zamykamy po 3 oczka po każdej stronie markera. Od tego miejsca będziemy przerabiać oddzielnie prawy i lewy przód i tył. 

Przody
W kolejnych rzędach kontynuować zdejmowanie oczek na podkrój rękawa: raz 2 oczka i 2 razy po jednym oczku. Mamy 28 oczek na drucie. Po przerobieniu 10 cm (licząc od zamknięcia 6 oczek na podkrój rękawa) zamknąć 5 oczek na podkrój dekoltu. W kolejnych rzędach kontynuować zamykanie oczek na podkrój dekoltu: 1 raz 2 oczka, 2 razy jedno oczko. Zamykamy wszystkie oczka gdy długość robótki wynosi 15 cm (licząc od zamknięcia 6 oczek na podkrój rękawa). 

Tył
Zamykanie oczek na podkrój rękawów robimy analogicznie jak na przodach. Na wysokości 13 cm (licząc od zamknięcia 6 oczek na podkrój rękawa) zamykamy 24 oczek środkowych na dekolt. W następnym rzędzie zamykamy po jednym oczku od strony dekoltu (oczywiście każdą stronę robimy oddzielnie). Zamykamy wszystkie oczka gdy długość robótki wynosi 15 cm (licząc od zamknięcia 6 oczek na podkrój rękawa).

Wykończenie dekoltu
Na drut nr 4 nabieramy 74 oczka włóczką w kolorze szarym. Przerabiamy tak ścisło jak się da ściągacz 2 oczka prawe 2 oczka lewe, tak żeby na prawej stronie zaczynało się od 2 oczek prawych. Przerabiamy 11 rzędów, w 12 rzędzie zamykamy wszystkie oczka.

Wykończenie przodów
Na drut nr 4 nabieramy 118 oczek włóczką w kolorze szarym. Przerabiamy również ściągaczem 2 oczka lewe 2 oczka prawe + 1 oczko brzegowe po każdej stronie. Przerabiamy tak ścisło jak się da 11 rzędów. W 12 rzędzie zamykamy wszystkie oczka. Tak samo wykańczamy drugi przód :). Z jednej strony robimy 3 dziurki na guziki w górnej części ze ściągaczem. 

Rękawy
Na druty pończosznicze, lub krótkie druty z żyłką nr 4 nabieramy 40 oczek szarą włóczką. Przerabiamy 12 rzędów ściągaczem 2 oczka prawe 2 oczka lewe. W 13 rzędzie zmieniamy druty na nr 5, włóczkę na błękitną a ścieg na dżersej (prawe oczka na prawej stronie, lewe na lewej). Umieszczamy 1 marker w połowie okrążenia, na środku pod rękawem. Na wysokości 3,5 cm od końca ściągacza dodajemy po jednym oczu po każdej stronie oczka z markerem. Dodawanie powtarzamy jeszcze 6 krotnie, co około 4 cm. Po dodaniu oczek będziemy mieć na drucie 54 oczka. Gdy długość robótki wynosi 37 cm zamknąć po 3 oczka z każdej strony markera na podkrój rękawa. Teraz przerabiamy w tę i z powrotem zamykając na zaokrąglenie rękawa: 2 razy 2 oczka, 1 raz 1 oczko. Dalej 2 oczka z każdej strony aż długość rękawa będzie wynosiła 42 cm. W następnych rzędach zamknąć  po 3 oczka z każdej strony. W następnym rzędzie zamknąć wszystkie oczka razem. 

Zszywamy i gotowe :). Ola uwielbia ten sweterek, ale oczywiście o pozowaniu nie było mowy ;).







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kamizelka na drutach – szybki tutorial

Cały czas z utęsknieniem czekam na wiosnę. Tęsknię za słońcem i lekkim ubraniem. W tamtym roku zrobiłam sobie na drutach dwa poncza. Bardzo mi się podobały i nadal mi się podobają. Jednak są dosyć niewygodne w noszeniu na co dzień. Na zdjęciach owszem wyglądają bardzo fajnie. Wystarczy jednak narzucić na ramię torebkę, każda z nas to robi, i już nie wiadomo jak ułożyć ponczo. Postanowiłam więc wydziergać sobie otulacz w postaci kamizelki. Robiłam go z myślą o wiośnie ale można go również nosić na cienkiej puchowej kurtce w mroźne dni. Otulacz jest bardzo prosty do zrobienia i myślę, że każda początkująca na drutach osoba może taki wydziergać. Poniżej opiszę jak dziergany był mój. Rozmiar S/M. Możecie sobie zerknąć na zdjęcia, jestem dość szczupłą osobą o wzroście 164 cm. MATERIAŁY: 10 motków włóczki Drops Andes, kolor 0519 ciemny szary Druty na żyłce 80 cm nr 15 Drut do robienia warkoczy OBJAŚNIENIA: Ściągacz : 2 oczka prawe, 2 oczka lewe. ...

Kominiarka dla dziewczynki

"Mamo zimno mi w policzki i w nos" usłyszałam od córeczki gdy szłyśmy rano do szkoły. Na zimny nos raczej nic nie poradzimy ale jeśli chodzi o policzki kominiarka powinna rozwiązać sprawę. Postanowiłam ułatwić sobie sprawę i znaleźć tutorial w necie. Sprawa nie była taka prosta, ale  najbliższa ideałowi była kominiarka ze strony  www.garnstudio.com . Czapka na stronie Garnstudio zrobiona była z włóczki Drops Delight, która ma w składzie  wełnę. Testy włóczek z różnym składem mamy z Olą za sobą. Jedyna wełna, która zdaniem Oli nie gryzie, to czysta wełna z merynosów. Kilka motków Drops Big Merino znalazło się w moim składziku z włóczkami. Łącznie poszło około 200 g włóczki. Trudno mi dokładnie powiedzieć, ponieważ wykorzystywałam resztki. Model ze strony Garnstudio robiony był na drutach 2,5 mm a ja do Big Merino używam 5 mm więc musiałam kombinować :). Na szczęście model był ciągle przy mnie i mogłam co chwilę mierzyć i dostosowywać do niej wymiar kominiarki. Ola nie...

Przeplatany sweter z kapturem - tutorial

Bardzo lubię wełnę Drops Andes. Jest gruba, szybko się z niej robi i nie drapie (przynajmniej mnie, bo moja córka jest innego zdania ;)). Postanowiłam zrobić z niej gruby sweter z kapturem do nakładania przez głowę. Długo zastanawiałam się nad wzorem. Czasami wydawało mi się, że najlepszy będzie po prostu prosty, później moje myśli skręcały do moich ulubionych warkoczy. W każdej opcji potrafiłam znaleźć coś złego ;). W końcu postanowiłam trochę poprzeplatać :). Dlaczego tak się zastanawiałam nad tym wzorem i nie byłam do końca pewna jakiego użyć? Bo tym razem, nie był to sweter dla mnie ani dla żadnego z moich bliskich, którego mogłabym się spytać jakim wzorem chce mieć zrobiony sweter. Sweter był robiony na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i chciałam, żeby się po prostu komuś spodobał. Możecie go znaleźć i licytować pod tym linkiem  http://aukcje.wosp.org.pl/welniany-sweter-rozmiar-s-i6043828 .  Jeśli macie ochotę zrobić sobie t...