Pamiętacie mój szaro, niebiesko, granatowy gol? Jego kolory tak mi się podobały, że postanowiłam wykorzystać resztki do zrobienia czapki. Bardzo lubię tzw. czapki smerfetki, które opadają z tyłu głowy. Właśnie taką czapkę smerfetkę sobie zrobiłam. Gdy już była gotowa i założyłam ja na głowę, przez chwilę przemknęła mi myśl czy wypada mi jeszcze chodzić w takiej czapce. Ta myśl ustąpiła na szczęście szybko miejsca stwierdzeniu, że wypada nam chodzić we wszystkim w czym czujemy się dobrze :).
Czapeczka prezentuje się tak. Jeśli Wam się podoba i chcecie wydziergać taką samą, lub podobną zapraszam do zerknięcia do tutoriala pod zdjęciami :).
Potrzebne materiały:
Około 200 g włóczki Drops Andes. Ja wykorzystałam końcówki wełny jakie zostały mi po zrobieniu swetra: 1 motek granatu i po około połowie motka jeans i szarego.
Druty pończosznicze i druty z żyłką nr 8 długości 40 cm.
Igła do szycia wełny.
Wykonanie:
Przerabiać na okrągło na drutach z żyłką. Nabieramy na druty 72 oczka. Przerabiamy jeden rząd oczek lewych. Następnie przerabiamy 4 cm ściągaczem: 3 oczka prawe, 3 oczka lewe. Po zrobieniu 4 cm ściągacza, będziemy przerabiać rzędy skrócone i robić warkocz. Oczywiście można zrobić czapkę gładką bez warkocza, wybór należy do Was. Schemat warkocza znajdziecie w poście Wełniany golf w pasy. Jedyną różnicą pomiędzy warkoczem wykorzystanym przy dzierganiu swetra a tym na czapce jest zmniejszenie o 2 oczka prawe każdego warkocza. Tam kręciliśmy warkocz z 10 oczek, tutaj kręcimy warkocz z 8 oczek. W związku z tym, schemat warkocza w swetrze zajmował 25 oczek a na czapce zajmuje 21 oczek.
1 rząd (prawa strona robótki): 10 oczek prawych, 21 oczek schematem warkocza, 33 oczka prawe. Na drucie do końca okrążenia ostaje jeszcze 8 oczek, których nie przerabiamy. Obracamy robótkę, zaciskamy nitkę i robimy z powrotem.
2 rząd (lewa strona robótki): 33 oczka lewe, 21 oczek schematem warkocza, 2 oczka lewe. Na drucie do końca okrążenia ostaje jeszcze 8 oczek, których nie przerabiamy. Obracamy robótkę, zaciskamy nitkę i robimy z powrotem.
3 rząd: 2 oczka prawe, 21 oczek schematem warkocza, 31 oczek prawych. Na drucie do końca okrążenia ostaje jeszcze 10 oczek, których nie przerabiamy. Obracamy robótkę, zaciskamy nitkę i robimy z powrotem.
4 rząd: 31 oczek lewych, 21 oczek schematem warkocza. Na drucie do końca okrążenia ostaje jeszcze 10 oczek, których nie przerabiamy. Obracamy robótkę, zaciskamy nitkę i robimy z powrotem.
5 rząd: 21 oczek schematem warkocza, 29 oczek prawych. Na drucie do końca okrążenia ostaje jeszcze 12 oczek, których nie przerabiamy. Obracamy robótkę, zaciskamy nitkę i robimy z powrotem.
6 rząd: 29 oczek lewych, 19 oczek schematem warkocza. Na drucie do końca okrążenia ostaje jeszcze 12 oczek, których nie przerabiamy. Obracamy robótkę, zaciskamy nitkę i robimy z powrotem.
7 rząd: 19 oczek schematem warkocza 27 oczek prawych. Na drucie do końca okrążenia ostaje jeszcze 14 oczek, których nie przerabiamy. Obracamy robótkę, zaciskamy nitkę i robimy z powrotem.
8 rząd: 27 oczek lewych, 17 oczek schematem warkocza. Na drucie do końca okrążenia ostaje jeszcze 14 oczek, których nie przerabiamy. Obracamy robótkę, zaciskamy nitkę i robimy z powrotem.
9 rząd: 17 oczek schematem warkocza, 25 oczek prawych
10 rząd: 25 oczek lewych, 15 oczek schematem warkocza
11 rząd: 15 oczek schematem warkocza 23 oczek prawych
12 rząd: 23 oczek lewych, 13 oczek schematem warkocza
13 rząd: 13 oczek schematem warkocza, 21 oczek prawych
14 rząd:21 oczek lewych, 11 oczek schematem warkocza
15 rząd: 11 oczek schematem warkocza, 19 oczek prawych
16 rząd: 19 oczek lewych, 9 oczek schematem warkocza
17 rząd: 9 oczek schematem warkocza, 17 oczek prawych
18 rząd: 17 oczek lewych, 7 oczek schematem warkocza
19 rząd: 7 oczek schematem warkocza 15 oczek prawych
20 rząd: 15 oczek lewych, 5 oczek schematem warkocza - ostatni rząd skrócony
21 rząd: Od tego rzędu zaczynamy przerabianie na okrągło wszystkich oczek. Przerabiamy je cały czas oczkami prawymi, za wyjątkiem 21 oczek schematu warkocza.
Gdy długość robótki mierzona od najkrótszej strony wynosi 22 cm zamykamy równomiernie 2 oczka. Mamy na drucie 70 oczek. Wkładamy marker co 7 oczek. Zamykamy przerabiając 2 oczka razem na prawo każde oczko w miejscu nitki markera. Inaczej ujmując, przerabiamy razem na prawo każde 6 i 7 oczko. Przerabiamy rząd bez zamykania oczek i w kolejnym znowu przerabiamy razem każde 5 i 6 oczko. Ja przeszłam w tym miejscu na druty pończosznicze. Kontynuujemy zamykanie oczek w co drugim rzędzie. Gdy na drutach zostanie 10 oczek, przecinamy nitkę, przeciągamy ją przez pozostałe oczka i zaciskamy. Nawlekamy nitkę na igłę do szycia wełny i kilkakrotnie przeciągamy przez zaciśnięte końcowe oczka. Jeśli chcemy mieć pompon, przyszywamy go tą nitką do czapki. Jeżeli wolimy czapkę bez pompona, przenosimy nitkę na lewą stronę i ją mocujemy.
Nie pisałam Wam kiedy zmieniałam kolory włóczki. U mnie te zmiany dyktowała ilość włóczki jaka mi została. Dlatego granatu jest najwięcej. Pozostawiam to do waszego uznania :).
Miłego noszenia :).
Komentarze
Prześlij komentarz