Możliwość zmiany koncepcji w trakcie realizacji, jest jedną z moich ulubionych cech rękodzieła :). Tak było również z moim sznurkowym dywanem. Zastanawiałam się czy robić go samymi słupkami i tylko zmieniać kolory czy może dodać również wachlarze. Praca nad dywanikiem postępowała bardzo wolno, bo pierwsze 3 wieczory na zmianę robiłam i prułam ;). Ale w końcu moje zmagania zostały zakończone sukcesem. Jego zrobienie zajęło mi jakieś 2 tygodnie od momentu gdy jego koncepcja wyklarowała się w pełni w mojej głowie. Oczywiście robiłam go z doskoku jak znalazłam wolny czas ;).
Dywan jest robiony słupkami więc dla większości robiących na szydełku będzie totalną prościzną. Jednak dla tych, którzy chcieliby się zabrać za taką pracę pierwszy raz kilka wskazówek :)
Potrzebne materiały:
Na mój dywanik zużyłam 13 opakowań sznurka 5 mm pakowanego po 100 m, czyli 1300 m sznurka ;). Koszt około 210 zł. Jeśli chcielibyście zrobić dokładnie taki sam, bądź w innych kolorach ale z paskami o takiej samej szerokości podział na kolory:
- ecru - 3 opakowania
- szary - 1 opakowanie
- ciemno szary 2 opakowania
- mięta - 3 opakowania
- szmaragd - 4 opakowania.
Sznurki kupowałam w sklepie internetowym miladruciarnia.pl. Dobrze jest zamówić cały sznurek jednocześnie. Ja musiałam domawiać i niestety odcień mięty, z drugiej dostawy różni się od wcześniejszego.
Oczywiście potrzebne jest jeszcze szydełko. Moją pierwszą próbę robiłam na drewnianym szydełku nr. 10. Przerwy były stanowczo za duże, więc kolejną próbę wykonałam na 8. I to był stanowczy strzał w dziesiątkę. Używałam szydełka Prym, kupiłam je w sklepie stacjonarnym ale można również zamówić je w miladruciarnia.pl. Pierwszy raz pracowałam na tym typie szydełka i stanowczo polecam :).
Wykonanie:
Zaczynamy od zrobienia 4 oczek łańcuszka. Zamykamy pierścień podstawy przerabiając jedno oczko zamknięte w 1 wsze oczko łańcuszka.
1 okrążenie: 12 słupków w pierścień podstawy
2 okrążenie: 2 słupki w każdy słupek
3 okrążenie: *2 słupki w pierwszy słupek, jeden słupek w następny słupek* - powtarzać od *do*
4 okrążenie:*1 słupek w każdy z 2 kolejnych słupków, 2 słupki w kolejny słupek* - powtarzać od *do*
5 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 3 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
6 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 4 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
7 okrążenie: 1 słupek w każdy słupek
8 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 5 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
9 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 6 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
kolejne okrążenia: w każdym okrążeniu liczba słupków pomiędzy dodawanymi słupkami zwiększa się o jeden.
I tak jedziemy sobie do końca dywanu, kto jaki chce mieć duży i na końcu robimy jedno okrążenie oczkami ścisłymi, czyli jedno oczko ścisłe w każdy słupek.
Bardzo ważne w wykonywaniu dywanu są 3 zasady:
1. Jeśli chcemy żeby dywan był kołem i żeby nie robiły mu się ostre krawędzie dodajemy słupki w każdym okrążeniu w innym miejscu. To znaczy patrzymy na poprzednie okrążenie i staramy się żeby nasze dodawane słupki nie znajdowały się nad dodawanymi słupkami poprzedniego rzędu. To bardzo ważne.
2. Zawsze trzeba patrzeć jak pracuje nasza robótka. Kładźcie ją od czasu do czasu na podłodze i jak zaczynacie mieć wrażenie, że słupków jest za dużo i może ona zacząć falować przeróbcie jedno okrążenie bez dodawania słupków. W mojej robótce nie dodawałam słupków w okrążeniach: 7, 13, 20 i 27.
3. Rząd zawsze zaczynam tak jak na załączonym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=WxgW-uJz5G8&fref=gc a kończę oczkiem zamkniętym :).
Moim domownikom się podoba, miłej pracy :).
świetny dywanik doda charakteru pomieszczeniu
OdpowiedzUsuńdziękuję :)
OdpowiedzUsuń