Przejdź do głównej zawartości

Dywan ze sznurka - tutorial

Możliwość zmiany koncepcji w trakcie realizacji, jest jedną z moich ulubionych cech rękodzieła :). Tak było również z moim sznurkowym dywanem. Zastanawiałam się czy robić go samymi słupkami i tylko zmieniać kolory czy może dodać również wachlarze. Praca nad dywanikiem postępowała bardzo wolno, bo pierwsze 3 wieczory na zmianę robiłam i prułam ;). Ale w końcu moje zmagania zostały zakończone sukcesem. Jego zrobienie zajęło mi jakieś 2 tygodnie od momentu gdy jego koncepcja wyklarowała się w pełni w mojej głowie. Oczywiście robiłam go z doskoku jak znalazłam wolny czas ;).



Dywan jest robiony słupkami więc dla większości robiących na szydełku będzie totalną prościzną. Jednak dla tych, którzy chcieliby się zabrać za taką pracę pierwszy raz kilka wskazówek :)

Potrzebne materiały:
Na mój dywanik zużyłam 13 opakowań sznurka 5 mm pakowanego po 100 m, czyli 1300 m sznurka ;). Koszt około 210 zł. Jeśli chcielibyście zrobić dokładnie taki sam, bądź w innych kolorach ale z paskami o takiej samej szerokości podział na kolory:
- ecru - 3 opakowania
- szary - 1 opakowanie
- ciemno szary 2 opakowania
- mięta - 3 opakowania
- szmaragd - 4 opakowania. 
Sznurki kupowałam w sklepie internetowym miladruciarnia.pl. Dobrze jest zamówić cały sznurek jednocześnie. Ja musiałam domawiać i niestety odcień mięty, z drugiej dostawy różni się od wcześniejszego. 
Oczywiście potrzebne jest jeszcze szydełko. Moją pierwszą próbę robiłam na drewnianym szydełku nr. 10. Przerwy były stanowczo za duże, więc kolejną próbę wykonałam na 8. I to był stanowczy strzał w dziesiątkę. Używałam szydełka Prym, kupiłam je w sklepie stacjonarnym ale można również zamówić je w miladruciarnia.pl. Pierwszy raz pracowałam na tym typie szydełka i stanowczo polecam :).

Wykonanie:
Zaczynamy od zrobienia 4 oczek łańcuszka. Zamykamy pierścień podstawy przerabiając jedno oczko zamknięte w 1 wsze oczko łańcuszka. 
1 okrążenie: 12 słupków w pierścień podstawy
2 okrążenie: 2 słupki w każdy słupek
3 okrążenie: *2 słupki w pierwszy słupek, jeden słupek w następny słupek* - powtarzać od *do*
4 okrążenie:*1 słupek w każdy z 2 kolejnych słupków, 2 słupki w kolejny słupek* - powtarzać od *do*
5 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 3 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
6 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 4 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
7 okrążenie: 1 słupek w każdy słupek
8 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 5 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
9 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 6 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
kolejne okrążenia: w każdym okrążeniu liczba słupków pomiędzy dodawanymi słupkami zwiększa się o jeden.
I tak jedziemy sobie do końca dywanu, kto jaki chce mieć duży i na końcu robimy jedno okrążenie oczkami ścisłymi, czyli jedno oczko ścisłe w każdy słupek. 

Bardzo ważne w wykonywaniu dywanu są 3 zasady:
1. Jeśli chcemy żeby dywan był kołem i żeby nie robiły mu się ostre krawędzie dodajemy słupki w każdym okrążeniu w innym miejscu. To znaczy patrzymy na poprzednie okrążenie i staramy się żeby nasze dodawane słupki nie znajdowały się nad dodawanymi słupkami poprzedniego rzędu. To bardzo ważne.
2. Zawsze trzeba patrzeć jak pracuje nasza robótka. Kładźcie ją od czasu do czasu na podłodze i jak zaczynacie mieć wrażenie, że słupków jest za dużo i może ona zacząć falować przeróbcie jedno okrążenie bez dodawania słupków. W mojej robótce nie dodawałam słupków w okrążeniach: 7, 13, 20 i 27. 
3. Rząd zawsze zaczynam tak jak na załączonym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=WxgW-uJz5G8&fref=gc a kończę oczkiem zamkniętym :). 

Moim domownikom się podoba, miłej pracy :). 


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kamizelka na drutach – szybki tutorial

Cały czas z utęsknieniem czekam na wiosnę. Tęsknię za słońcem i lekkim ubraniem. W tamtym roku zrobiłam sobie na drutach dwa poncza. Bardzo mi się podobały i nadal mi się podobają. Jednak są dosyć niewygodne w noszeniu na co dzień. Na zdjęciach owszem wyglądają bardzo fajnie. Wystarczy jednak narzucić na ramię torebkę, każda z nas to robi, i już nie wiadomo jak ułożyć ponczo. Postanowiłam więc wydziergać sobie otulacz w postaci kamizelki. Robiłam go z myślą o wiośnie ale można go również nosić na cienkiej puchowej kurtce w mroźne dni. Otulacz jest bardzo prosty do zrobienia i myślę, że każda początkująca na drutach osoba może taki wydziergać. Poniżej opiszę jak dziergany był mój. Rozmiar S/M. Możecie sobie zerknąć na zdjęcia, jestem dość szczupłą osobą o wzroście 164 cm. MATERIAŁY: 10 motków włóczki Drops Andes, kolor 0519 ciemny szary Druty na żyłce 80 cm nr 15 Drut do robienia warkoczy OBJAŚNIENIA: Ściągacz : 2 oczka prawe, 2 oczka lewe. ...

Kominiarka dla dziewczynki

"Mamo zimno mi w policzki i w nos" usłyszałam od córeczki gdy szłyśmy rano do szkoły. Na zimny nos raczej nic nie poradzimy ale jeśli chodzi o policzki kominiarka powinna rozwiązać sprawę. Postanowiłam ułatwić sobie sprawę i znaleźć tutorial w necie. Sprawa nie była taka prosta, ale  najbliższa ideałowi była kominiarka ze strony  www.garnstudio.com . Czapka na stronie Garnstudio zrobiona była z włóczki Drops Delight, która ma w składzie  wełnę. Testy włóczek z różnym składem mamy z Olą za sobą. Jedyna wełna, która zdaniem Oli nie gryzie, to czysta wełna z merynosów. Kilka motków Drops Big Merino znalazło się w moim składziku z włóczkami. Łącznie poszło około 200 g włóczki. Trudno mi dokładnie powiedzieć, ponieważ wykorzystywałam resztki. Model ze strony Garnstudio robiony był na drutach 2,5 mm a ja do Big Merino używam 5 mm więc musiałam kombinować :). Na szczęście model był ciągle przy mnie i mogłam co chwilę mierzyć i dostosowywać do niej wymiar kominiarki. Ola nie...

Przeplatany sweter z kapturem - tutorial

Bardzo lubię wełnę Drops Andes. Jest gruba, szybko się z niej robi i nie drapie (przynajmniej mnie, bo moja córka jest innego zdania ;)). Postanowiłam zrobić z niej gruby sweter z kapturem do nakładania przez głowę. Długo zastanawiałam się nad wzorem. Czasami wydawało mi się, że najlepszy będzie po prostu prosty, później moje myśli skręcały do moich ulubionych warkoczy. W każdej opcji potrafiłam znaleźć coś złego ;). W końcu postanowiłam trochę poprzeplatać :). Dlaczego tak się zastanawiałam nad tym wzorem i nie byłam do końca pewna jakiego użyć? Bo tym razem, nie był to sweter dla mnie ani dla żadnego z moich bliskich, którego mogłabym się spytać jakim wzorem chce mieć zrobiony sweter. Sweter był robiony na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i chciałam, żeby się po prostu komuś spodobał. Możecie go znaleźć i licytować pod tym linkiem  http://aukcje.wosp.org.pl/welniany-sweter-rozmiar-s-i6043828 .  Jeśli macie ochotę zrobić sobie t...