Przejdź do głównej zawartości

Rękawiczka dla dwojga :)


Kilka dni temu moja córka zaczęła mi tłumaczyć, że chciałaby mieć taką rękawiczkę na dwie ręce. Chodziło jej o to, żebym z jednej strony wkładała rękę ja a z drugiej ona i żebyśmy trzymały się w środku za ręce. Widziałam kiedyś taką rękawiczkę zrobioną na szydełku, więc powiedziałam, że zrobię jej taką z wełny. Ona jednak upierała się, że ma być z materiału. Czasami trudno się zapalam do nowych pomysłów i zaczęłam ją przekonywać, że z wełny będzie łatwiej. Już jednak w trakcie przekonywania stwierdziłam, że niepotrzebnie oponuję. Niby dlaczego taka rękawiczka ma nie być z materiału? Przestałam tłumaczyć dlaczego z wełny będzie lepiej i zaczęłam się zastanawiać jak zrobić z materiału ;). 

Miałam kawałek dresówki w śniegowe gwiazdki. Pomyślałam, że będzie idealny na taką rękawiczkę. Wyjęłam również z czeluści szafy końcówkę niebieskiego bawełnianego weluro/polarka. Jeśli mam już szyć taką rękawiczkę, niech chociaż będzie ciepła :). Zastanawiałam się nad kształtem. Na początku pomyślałam o trójkącie, był dla mnie najbliższy kształtowi trzymających się rąk. Gdy patrzyłam na narysowany na brystolu trójkąt od razu przyszło mi do głowy, żeby narysować na tej bazie serce. Tak też zrobiłam. Kilka razy zmieniałam położenie otworu na ręce zanim się zdecydowałam. Zawsze lepiej zmieniać na papierze niż pruć :). Szablon serca umieściłam na kartce A4, żeby można było łatwo uchwycić proporcje. Ostatecznie otwór na rękę jest pomiędzy liniami z literką T :).


Wycięłam dwa serduszka z dresówki, dwa z polarku. Ułożyłam prawą do prawej i zszyłam na owerloku zostawiając oczywiście niezszyte miejsce na otwory. Otwory po obydwu stronach są tej samej długości. Włożyłam polarowe serce w serce z dresówki lewymi stronami do siebie. Nie robiłam niestety zdjęć krok po kroku ale szycie jest bardzo proste. Jedyne na co trzeba uważać to dół serduszka i jego górne wgłębienie. Trzeba tak przesuwać materiał pod owerlokiem, żeby noże nie wjechały za daleko w materiał. Konieczne jest odpowiednio wczesne odsunięcie materiału. 

Później zostało już tyko przyszycie ściągaczy. Ich długość i szerokość wynikał z wielkości naszych rąk. Ściągacz Oli miał rozmiar 18x18 cm, mój 20x20 cm. Zostały zszyte bokiem, wywinięte na pół i przyszyte owerlokiem do zostawionych otworów. Całość łącznie z myśleniem nad kształtem i szyciem zajęła mi jakąś godzinę. Radość mojej córki bezcenna. Stwierdziła, że to najlepsza rzecz jaką do tej pory uszyłam :). I dała mi następne wyzwanie: "Trzeba jeszcze uszyć rękawiczki na te rączki, które się nie trzymają".

Z tym na szczęście nie było problemu. Przypomniałam sobie, że oglądałam kiedyś tutorial jak uszyć rękawiczki na blogu dresowka.pl. Wszystko pięknie wytłumaczone zaczynając od tego jak zrobić wykrój, kończąc na tym jak wszyć ściągacz. Super pomocny tutorial krok po kroku. Także w dość łatwy sposób stałyśmy się z Olą posiadaczkami wspólnej rękawiczki i dwóch dodatkowych :). 










Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kamizelka na drutach – szybki tutorial

Cały czas z utęsknieniem czekam na wiosnę. Tęsknię za słońcem i lekkim ubraniem. W tamtym roku zrobiłam sobie na drutach dwa poncza. Bardzo mi się podobały i nadal mi się podobają. Jednak są dosyć niewygodne w noszeniu na co dzień. Na zdjęciach owszem wyglądają bardzo fajnie. Wystarczy jednak narzucić na ramię torebkę, każda z nas to robi, i już nie wiadomo jak ułożyć ponczo. Postanowiłam więc wydziergać sobie otulacz w postaci kamizelki. Robiłam go z myślą o wiośnie ale można go również nosić na cienkiej puchowej kurtce w mroźne dni. Otulacz jest bardzo prosty do zrobienia i myślę, że każda początkująca na drutach osoba może taki wydziergać. Poniżej opiszę jak dziergany był mój. Rozmiar S/M. Możecie sobie zerknąć na zdjęcia, jestem dość szczupłą osobą o wzroście 164 cm. MATERIAŁY: 10 motków włóczki Drops Andes, kolor 0519 ciemny szary Druty na żyłce 80 cm nr 15 Drut do robienia warkoczy OBJAŚNIENIA: Ściągacz : 2 oczka prawe, 2 oczka lewe.

Kominiarka dla dziewczynki

"Mamo zimno mi w policzki i w nos" usłyszałam od córeczki gdy szłyśmy rano do szkoły. Na zimny nos raczej nic nie poradzimy ale jeśli chodzi o policzki kominiarka powinna rozwiązać sprawę. Postanowiłam ułatwić sobie sprawę i znaleźć tutorial w necie. Sprawa nie była taka prosta, ale  najbliższa ideałowi była kominiarka ze strony  www.garnstudio.com . Czapka na stronie Garnstudio zrobiona była z włóczki Drops Delight, która ma w składzie  wełnę. Testy włóczek z różnym składem mamy z Olą za sobą. Jedyna wełna, która zdaniem Oli nie gryzie, to czysta wełna z merynosów. Kilka motków Drops Big Merino znalazło się w moim składziku z włóczkami. Łącznie poszło około 200 g włóczki. Trudno mi dokładnie powiedzieć, ponieważ wykorzystywałam resztki. Model ze strony Garnstudio robiony był na drutach 2,5 mm a ja do Big Merino używam 5 mm więc musiałam kombinować :). Na szczęście model był ciągle przy mnie i mogłam co chwilę mierzyć i dostosowywać do niej wymiar kominiarki. Ola niecier

Przeplatany sweter z kapturem - tutorial

Bardzo lubię wełnę Drops Andes. Jest gruba, szybko się z niej robi i nie drapie (przynajmniej mnie, bo moja córka jest innego zdania ;)). Postanowiłam zrobić z niej gruby sweter z kapturem do nakładania przez głowę. Długo zastanawiałam się nad wzorem. Czasami wydawało mi się, że najlepszy będzie po prostu prosty, później moje myśli skręcały do moich ulubionych warkoczy. W każdej opcji potrafiłam znaleźć coś złego ;). W końcu postanowiłam trochę poprzeplatać :). Dlaczego tak się zastanawiałam nad tym wzorem i nie byłam do końca pewna jakiego użyć? Bo tym razem, nie był to sweter dla mnie ani dla żadnego z moich bliskich, którego mogłabym się spytać jakim wzorem chce mieć zrobiony sweter. Sweter był robiony na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i chciałam, żeby się po prostu komuś spodobał. Możecie go znaleźć i licytować pod tym linkiem  http://aukcje.wosp.org.pl/welniany-sweter-rozmiar-s-i6043828 .  Jeśli macie ochotę zrobić sobie taki sam p