Przejdź do głównej zawartości

Europa kontrastów?

Czuje się taka bezradna. Bezradna wobec okrucieństwa, o którym informacje zalewają mnie ze wszystkich stron. Okrucieństwa, którego doświadczają bardzo często niewinni ludzie znajdujący się przypadkiem w nieodpowiednim czasie i miejscu. Ostrzelany konwój z ludnością cywilną na Ukrainie, sukcesywne wymordowywanie jazydów i chrześcijan w Iraku, 2 tysiące ofiar konfliktu Palestyńsko-Izraelskiego, w tym 25% dzieci, totalny brak reakcji koncernów farmaceutycznych na dziesiątkujący Afrykańczyków wirus Ebola, wierzący różnych wyznań siejący nienawiść z imieniem Boga na ustach. Świat oparty na totalnym egoizmie, w którym jedyną wartością jest pieniądz zaczął mnie przytłaczać.

Stajemy się okrutni dla siebie nawzajem. Mam wrażenie, że potrafimy patrzeć na nieszczęście i rozpacz innych bez emocji. Wydaje się nam, że to wszystko nas nie dotyczy. Bierne patrzenie na śmierć i cierpienie innych ludzi stało się naturalne. Donieck jest odcięty od wody i okrążony. A pod  spodem informacja, że zamieszkiwał go 1 mln ludzi. Taki kontekst, że za chwilę już ich będzie o setki mniej. Tak rzucony jak inne informacje bez emocji. Ilu ludzi przystanęło i zastanowiło się co znaczy milionowe miasto bez wody. Ile matek nie będzie miało w czym umyć swoich dzieci, a za kilka dni być może i czym napoić. Piszący rzucają bez refleksji, czytający przechodzą obojętnie.

Z drugiej strony możemy sobie przeczytać, że w Niemczech, na niektórych plażach zakazano budowli z piasku. Już nie wiadomo, czy się śmiać czy płakać przy takich wiadomościach. Europa zachodnia żyje swoim dostatnim, egoistycznym życiem, tak jakby wojny na Ukrainie nie było. Wypowiedzi polityków zachodnich, wzywające Rosję do deeskalacji konfliktu są po prostu śmieszne. Putin, na pewno po tych wypowiedziach, przyjdzie na miękkich nóżkach i wycofa się z Ukrainy. Bo tak naprawdę to nie jest już wojna z separatystami, tylko wojna z przerzuconymi żołnierzami rosyjskimi i różnego sortu najemnikami. Putin testuje jak daleko może się posunąć i ma się bardzo dobrze. Ma 90% poparcia w Rosji a opinia zachodu go wyjątkowo nie interesuje. Francja i Niemcy chcą umożliwić Putinowi wyjście z tej sytuacji z twarzą. Francja oficjalnie potwierdza, że sprzeda Rosji okręty desantowe Mistral, na które kontrakt był podpisany przed nałożeniem sankcji. Francuzi w żadnym scenariuszu nie przewidują pomocy militarnej Ukrainie, ani przeciwstawienia się Rosji w żadnym potencjalnym konflikcie. Gdyby było inaczej nie podejmowaliby takich krótkowzrocznych decyzji.

Czasami wydaje mi się, że władcy Państw zachodnich to takie marionetki, sterowane za pomocą sznureczków przez wielki kapitał. Tak naprawdę, nie liczą się ludzie, suwerenność granic, jakiekolwiek zasady współżycia społecznego, na koniec dnia liczy się tylko to, czy się opłaca. Po drugiej stronie mają jednak państwo z mocarstwowymi zakusami, gospodarczo położone na kolana. Państwo, które od czasów II Wojny Światowej nie zmieniło swojego podejścia do ludzi i nadal traktuje ich jak mięso armatnie. Państwo, dla którego jedynym argumentem jest siła. Obserwowanie tych pertraktacji siły z pieniądzem mogłoby być nawet interesujące, gdyby nie pochłaniało przy okazji tylu ofiar wśród niewinnych ludzi…

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pufa ze sznurka - tutorial

Robienie ze sznurka na szydełku kazało się na tyle fajne, że po zrobieniu dywanika ( Dywan-ze-sznurka-tutorial) postanowiłam zrobić jeszcze pufę. W zamyśle jeśli wyjdzie miały być dwie. Myślałam, że wypcham ją kulką styropianową. Zrobiłam prawie całą i zaczęłam szukać wypełnienia. Wtedy moja siostra powiedziała mi, że na miladruciarnia.pl można kupić gotowe wypełnienie do pufy z pianki tapicerskiej. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę, zamówiłam 2 wypełnienia w rozmiarze: wys. 30 cm, śr. 45 cm. Dwa dni później miałam je już w domu. Oczywiście to co zrobiłam na zakupiony wkład nie pasowało ;). Ale to taka nauczka, żeby się za bardzo nie spieszyć ;). 
Pufę robi się bardzo fajnie, bo szybko. W zasadzie dwa wieczory przy dobrym filmie lub meczu i jest gotowa :). Prezentuje się tak:

I jeszcze zdjęcia "z ludziem", żeby było widać proporcje :):
Dla tych, którzy chcieliby zrobić taką pufę sami a są bardzo początkujący, kilka wskazówek:
Potrzebne materiały: Wkład do pufy o wymiarach: wys…

Wełniany golf w pasy

Ostatnio coraz częściej zauważam, że rzeczy modne są totalnie niepraktyczne. Jestem posiadaczką kilku wełnianych swetrów i jednej kamizelki, ale tylko jeden nadaje się świetnie do nałożenia zimą pod kurtkę - prosty, szary golf. Wszystkie, tak modne swetry oversize, po prostu nie nadają się pod kurtkę. To samo dotyczy swetrów z modnymi ostatnio kimonowymi rękawami. Wszystko super wygląda nałożone samo, ale upchnięte pod kurtkę ani nie wygląda dobrze ani nie jest wygodne. Postanowiłam więc zrobić sobie drugi, prosty, gruby, wełniany golf. Żeby nie był tak do końca prosty z przodu i na rękawach dołożyłam na środku 2 grube warkocze :). Wynik mojej pracy możecie obejrzeć poniżej. Jeśli natomiast przyjdzie komuś ochota wydziergać taki sweterek, opis wykonania znajdziecie pod zdjęciami. 

Potrzebne materiały: 800 g włóczki Drops Andes w trzech kolorach: 300 g jasny szary, 300 g dżins, 200 g granatowy. Ja miałam kupione po 300 gram każdego koloru. Został mi cały 100 gramowy motek granatu, i tro…

Bożonarodzeniowe dekoracje

Uszycie bożonarodzeniowych ozdób na kiermasz do przedszkola mojej córeczki zajęło mi kilka wieczorów. Ola dodawała mi trochę pracy, bo za każdym razem gdy uszyłam coś co jej się spodobało, musiałam szyć taką samą rzecz dla niej :). Było z tym wszystkim trochę pracy ale również cała masa radości i wspólnej zabawy :). Całość udało nam się skończyć w ubiegły weekend i zanieść w poniedziałek do przedszkola. Ozdoby się podobały :). 
Miałam zamiar napisać tutaj kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby uszyć sobie takie ozdoby a robią to po raz pierwszy. Od wtorku jednak trenowałyśmy z Olą grypę żołądkową więc siadam do tego dopiero dziś.
Ozdoby oczywiście możecie zrobić w takich kształtach jak sobie wymarzycie. W internecie można znaleźć dwie metody szycia ozdób choinkowych z materiału. Jedni składają materiał lewą stroną do lewej, zszywają pozostawiając otwór do wypełnienia. Wypełniają i maszyną przyszywają otwór. Później nożyczkami w ząbki przycinają brzegi choinki. Ja robię odwrotnie.…