Przejdź do głównej zawartości

Europa kontrastów?

Czuje się taka bezradna. Bezradna wobec okrucieństwa, o którym informacje zalewają mnie ze wszystkich stron. Okrucieństwa, którego doświadczają bardzo często niewinni ludzie znajdujący się przypadkiem w nieodpowiednim czasie i miejscu. Ostrzelany konwój z ludnością cywilną na Ukrainie, sukcesywne wymordowywanie jazydów i chrześcijan w Iraku, 2 tysiące ofiar konfliktu Palestyńsko-Izraelskiego, w tym 25% dzieci, totalny brak reakcji koncernów farmaceutycznych na dziesiątkujący Afrykańczyków wirus Ebola, wierzący różnych wyznań siejący nienawiść z imieniem Boga na ustach. Świat oparty na totalnym egoizmie, w którym jedyną wartością jest pieniądz zaczął mnie przytłaczać.

Stajemy się okrutni dla siebie nawzajem. Mam wrażenie, że potrafimy patrzeć na nieszczęście i rozpacz innych bez emocji. Wydaje się nam, że to wszystko nas nie dotyczy. Bierne patrzenie na śmierć i cierpienie innych ludzi stało się naturalne. Donieck jest odcięty od wody i okrążony. A pod  spodem informacja, że zamieszkiwał go 1 mln ludzi. Taki kontekst, że za chwilę już ich będzie o setki mniej. Tak rzucony jak inne informacje bez emocji. Ilu ludzi przystanęło i zastanowiło się co znaczy milionowe miasto bez wody. Ile matek nie będzie miało w czym umyć swoich dzieci, a za kilka dni być może i czym napoić. Piszący rzucają bez refleksji, czytający przechodzą obojętnie.

Z drugiej strony możemy sobie przeczytać, że w Niemczech, na niektórych plażach zakazano budowli z piasku. Już nie wiadomo, czy się śmiać czy płakać przy takich wiadomościach. Europa zachodnia żyje swoim dostatnim, egoistycznym życiem, tak jakby wojny na Ukrainie nie było. Wypowiedzi polityków zachodnich, wzywające Rosję do deeskalacji konfliktu są po prostu śmieszne. Putin, na pewno po tych wypowiedziach, przyjdzie na miękkich nóżkach i wycofa się z Ukrainy. Bo tak naprawdę to nie jest już wojna z separatystami, tylko wojna z przerzuconymi żołnierzami rosyjskimi i różnego sortu najemnikami. Putin testuje jak daleko może się posunąć i ma się bardzo dobrze. Ma 90% poparcia w Rosji a opinia zachodu go wyjątkowo nie interesuje. Francja i Niemcy chcą umożliwić Putinowi wyjście z tej sytuacji z twarzą. Francja oficjalnie potwierdza, że sprzeda Rosji okręty desantowe Mistral, na które kontrakt był podpisany przed nałożeniem sankcji. Francuzi w żadnym scenariuszu nie przewidują pomocy militarnej Ukrainie, ani przeciwstawienia się Rosji w żadnym potencjalnym konflikcie. Gdyby było inaczej nie podejmowaliby takich krótkowzrocznych decyzji.

Czasami wydaje mi się, że władcy Państw zachodnich to takie marionetki, sterowane za pomocą sznureczków przez wielki kapitał. Tak naprawdę, nie liczą się ludzie, suwerenność granic, jakiekolwiek zasady współżycia społecznego, na koniec dnia liczy się tylko to, czy się opłaca. Po drugiej stronie mają jednak państwo z mocarstwowymi zakusami, gospodarczo położone na kolana. Państwo, które od czasów II Wojny Światowej nie zmieniło swojego podejścia do ludzi i nadal traktuje ich jak mięso armatnie. Państwo, dla którego jedynym argumentem jest siła. Obserwowanie tych pertraktacji siły z pieniądzem mogłoby być nawet interesujące, gdyby nie pochłaniało przy okazji tylu ofiar wśród niewinnych ludzi…

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bożonarodzeniowe dekoracje

Uszycie bożonarodzeniowych ozdób na kiermasz do przedszkola mojej córeczki zajęło mi kilka wieczorów. Ola dodawała mi trochę pracy, bo za każdym razem gdy uszyłam coś co jej się spodobało, musiałam szyć taką samą rzecz dla niej :). Było z tym wszystkim trochę pracy ale również cała masa radości i wspólnej zabawy :). Całość udało nam się skończyć w ubiegły weekend i zanieść w poniedziałek do przedszkola. Ozdoby się podobały :). 
Miałam zamiar napisać tutaj kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby uszyć sobie takie ozdoby a robią to po raz pierwszy. Od wtorku jednak trenowałyśmy z Olą grypę żołądkową więc siadam do tego dopiero dziś.
Ozdoby oczywiście możecie zrobić w takich kształtach jak sobie wymarzycie. W internecie można znaleźć dwie metody szycia ozdób choinkowych z materiału. Jedni składają materiał lewą stroną do lewej, zszywają pozostawiając otwór do wypełnienia. Wypełniają i maszyną przyszywają otwór. Później nożyczkami w ząbki przycinają brzegi choinki. Ja robię odwrotnie.…

Kamizelka na drutach – szybki tutorial

Cały czas z utęsknieniem czekam na wiosnę. Tęsknię za słońcem i lekkim ubraniem. W tamtym roku zrobiłam sobie na drutach dwa poncza. Bardzo mi się podobały i nadal mi się podobają. Jednak są dosyć niewygodne w noszeniu na co dzień. Na zdjęciach owszem wyglądają bardzo fajnie. Wystarczy jednak narzucić na ramię torebkę, każda z nas to robi, i już nie wiadomo jak ułożyć ponczo. Postanowiłam więc wydziergać sobie otulacz w postaci kamizelki. Robiłam go z myślą o wiośnie ale można go również nosić na cienkiej puchowej kurtce w mroźne dni.
Otulacz jest bardzo prosty do zrobienia i myślę, że każda początkująca na drutach osoba może taki wydziergać. Poniżej opiszę jak dziergany był mój. Rozmiar S/M. Możecie sobie zerknąć na zdjęcia, jestem dość szczupłą osobą o wzroście 164 cm.


MATERIAŁY:
10 motków włóczki Drops Andes, kolor 0519 ciemny szary Druty na żyłce 80 cm nr 15 Drut do robienia warkoczy
OBJAŚNIENIA:
Ściągacz: 2 oczka prawe, 2 oczka lewe. Dżersej: oczka prawe na prawej stronie robótki, oczka…

Wełniane swetrzysko - tutorial

Przed wami mój pierwszy tutorial w życiu, więc prośba o wyrozumiałość i kreatywne uwagi J. Nie zdawałam sobie sprawy z tego,  ile czasu zajmuje opisanie krok po kroku tego co się zrobiło. Ale udało się. Na pewno, w związku z tym, że jest to pierwszy raz daleko mu do ideału. Jest to nie tylko mój pierwszy tutorial ale również mój pierwszy sweter zrobiony od początku do końca z głowy. Cały opis jest tylko i wyłącznie opisem tego jak zrobiłam swój sweter. Ma on na pewno wiele niedociągnięć i zapalone w boju dziewiarki mogą stwierdzić, że coś można zrobić lepiej. Ale może niektórym początkującym dziewczynom, marzącym o własnoręcznie wykonanym swetrzysku się przyda J. Dla zobrazowania rozmiaru, jestem dość szczupłą osobą wzrostu 164 cm J.MATERIAŁY:
7 motków (700 g) włóczki Drops Big Fabel, kolor 22 turkus/niebieski 9 motków (900 g) włóczki Drops Andes, kolor 9020 jasnoszary Druty na żyłce 80 cm nr 15 4 guziki o średnicy 4 cm
OBJAŚNIENIA:
Ścieg francuski: oczka prawe na prawej i na lewej s…