Przejdź do głównej zawartości

Pufa ze sznurka - tutorial

Robienie ze sznurka na szydełku kazało się na tyle fajne, że po zrobieniu dywanika ( Dywan-ze-sznurka-tutorial) postanowiłam zrobić jeszcze pufę. W zamyśle jeśli wyjdzie miały być dwie. Myślałam, że wypcham ją kulką styropianową. Zrobiłam prawie całą i zaczęłam szukać wypełnienia. Wtedy moja siostra powiedziała mi, że na miladruciarnia.pl można kupić gotowe wypełnienie do pufy z pianki tapicerskiej. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę, zamówiłam 2 wypełnienia w rozmiarze: wys. 30 cm, śr. 45 cm. Dwa dni później miałam je już w domu. Oczywiście to co zrobiłam na zakupiony wkład nie pasowało ;). Ale to taka nauczka, żeby się za bardzo nie spieszyć ;). 

Pufę robi się bardzo fajnie, bo szybko. W zasadzie dwa wieczory przy dobrym filmie lub meczu i jest gotowa :). Prezentuje się tak:


I jeszcze zdjęcia "z ludziem", żeby było widać proporcje :):
Dla tych, którzy chcieliby zrobić taką pufę sami a są bardzo początkujący, kilka wskazówek:

Potrzebne materiały:
Wkład do pufy o wymiarach: wys. 30, śr. 45.
Sznurek - Trudno mi powiedzieć ile dokładnie opakowań sznurka zużyłam do zrobienia jednej pufy, ponieważ wykańczałam również resztki, które zostały mi po robieniu dywanika. Myślę, że łącznie nie było tego więcej niż 6 opakowań sznurka 5 mm pakowanego po 100 m, czyli 600 m sznurka ;). Sznurki kupowałam w sklepie internetowym miladruciarnia.pl a więc w jednym sklepie możecie zamówić wkład tapicerski i sznurek ;).
Szydełko nr. 8.

Wykonanie:
Zaczynamy od zrobienia 4 oczek łańcuszka. Zamykamy pierścień podstawy przerabiając jedno oczko zamknięte w 1 wsze oczko łańcuszka. 
1 okrążenie: 12 słupków w pierścień podstawy
2 okrążenie: 2 słupki w każdy słupek
3 okrążenie: *2 słupki w pierwszy słupek, jeden słupek w następny słupek* - powtarzać od *do*
4 okrążenie:*1 słupek w każdy z 2 kolejnych słupków, 2 słupki w kolejny słupek* - powtarzać od *do*
5 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 3 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
6 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 4 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
7 okrążenie: 1 słupek w każdy słupek
8 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 5 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
9 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 6 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
10 okrążenie: *2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 7 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
Mamy już górę pufy ;), przechodzimy płynnie do boku.
11 okrążenie: 1 oczko ścisłe w każdy słupek. Z tym, że przy przerabianiu oczek ścisłych nie wbijamy szydełka pod całe oczko, tylko w tylną jego część.
12 - 23 okrążenie: 1 słupek w każdy słupek.

Po przerobieniu 23 okrążenia mamy górę i bok w jednym kawałku :). Potrzebny jest jeszcze dół. Wystarczy przerobić okrążenia od 1 do 10 i mamy dół pufy.

Moglibyśmy oczywiście po przerobieniu 23 okrążenia włożyć wkład pufy do środka i przerabiać dalej odpowiednio zmniejszając liczbę oczek. Ale wyszedłby nam pokrowiec na pufę, którego nie można uprać bez sprucia dołu. Ja zrobiłam dół oddzielnie i już gotowy połączyłam z bokiem szydełkiem, oczkami zamkniętymi.

Oczywiście nie rozpisuję się tutaj kiedy zmieniam kolory, bo to każdy zrobi według własnego uznania ;).

W naszym domu pufę najbardziej polubiła Ola. Jest dla niej nie tylko pufą ale również zabawką ;).


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bożonarodzeniowe dekoracje

Uszycie bożonarodzeniowych ozdób na kiermasz do przedszkola mojej córeczki zajęło mi kilka wieczorów. Ola dodawała mi trochę pracy, bo za każdym razem gdy uszyłam coś co jej się spodobało, musiałam szyć taką samą rzecz dla niej :). Było z tym wszystkim trochę pracy ale również cała masa radości i wspólnej zabawy :). Całość udało nam się skończyć w ubiegły weekend i zanieść w poniedziałek do przedszkola. Ozdoby się podobały :). 
Miałam zamiar napisać tutaj kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby uszyć sobie takie ozdoby a robią to po raz pierwszy. Od wtorku jednak trenowałyśmy z Olą grypę żołądkową więc siadam do tego dopiero dziś.
Ozdoby oczywiście możecie zrobić w takich kształtach jak sobie wymarzycie. W internecie można znaleźć dwie metody szycia ozdób choinkowych z materiału. Jedni składają materiał lewą stroną do lewej, zszywają pozostawiając otwór do wypełnienia. Wypełniają i maszyną przyszywają otwór. Później nożyczkami w ząbki przycinają brzegi choinki. Ja robię odwrotnie.…

Kamizelka na drutach – szybki tutorial

Cały czas z utęsknieniem czekam na wiosnę. Tęsknię za słońcem i lekkim ubraniem. W tamtym roku zrobiłam sobie na drutach dwa poncza. Bardzo mi się podobały i nadal mi się podobają. Jednak są dosyć niewygodne w noszeniu na co dzień. Na zdjęciach owszem wyglądają bardzo fajnie. Wystarczy jednak narzucić na ramię torebkę, każda z nas to robi, i już nie wiadomo jak ułożyć ponczo. Postanowiłam więc wydziergać sobie otulacz w postaci kamizelki. Robiłam go z myślą o wiośnie ale można go również nosić na cienkiej puchowej kurtce w mroźne dni.
Otulacz jest bardzo prosty do zrobienia i myślę, że każda początkująca na drutach osoba może taki wydziergać. Poniżej opiszę jak dziergany był mój. Rozmiar S/M. Możecie sobie zerknąć na zdjęcia, jestem dość szczupłą osobą o wzroście 164 cm.


MATERIAŁY:
10 motków włóczki Drops Andes, kolor 0519 ciemny szary Druty na żyłce 80 cm nr 15 Drut do robienia warkoczy
OBJAŚNIENIA:
Ściągacz: 2 oczka prawe, 2 oczka lewe. Dżersej: oczka prawe na prawej stronie robótki, oczka…