Przejdź do głównej zawartości

Pufa ze sznurka - tutorial

Robienie ze sznurka na szydełku kazało się na tyle fajne, że po zrobieniu dywanika ( Dywan-ze-sznurka-tutorial) postanowiłam zrobić jeszcze pufę. W zamyśle jeśli wyjdzie miały być dwie. Myślałam, że wypcham ją kulką styropianową. Zrobiłam prawie całą i zaczęłam szukać wypełnienia. Wtedy moja siostra powiedziała mi, że na miladruciarnia.pl można kupić gotowe wypełnienie do pufy z pianki tapicerskiej. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę, zamówiłam 2 wypełnienia w rozmiarze: wys. 30 cm, śr. 45 cm. Dwa dni później miałam je już w domu. Oczywiście to co zrobiłam na zakupiony wkład nie pasowało ;). Ale to taka nauczka, żeby się za bardzo nie spieszyć ;). 

Pufę robi się bardzo fajnie, bo szybko. W zasadzie dwa wieczory przy dobrym filmie lub meczu i jest gotowa :). Prezentuje się tak:


I jeszcze zdjęcia "z ludziem", żeby było widać proporcje :):
Dla tych, którzy chcieliby zrobić taką pufę sami a są bardzo początkujący, kilka wskazówek:

Potrzebne materiały:
Wkład do pufy o wymiarach: wys. 30, śr. 45.
Sznurek - Trudno mi powiedzieć ile dokładnie opakowań sznurka zużyłam do zrobienia jednej pufy, ponieważ wykańczałam również resztki, które zostały mi po robieniu dywanika. Myślę, że łącznie nie było tego więcej niż 6 opakowań sznurka 5 mm pakowanego po 100 m, czyli 600 m sznurka ;). Sznurki kupowałam w sklepie internetowym miladruciarnia.pl a więc w jednym sklepie możecie zamówić wkład tapicerski i sznurek ;).
Szydełko nr. 8.

Wykonanie:
Zaczynamy od zrobienia 4 oczek łańcuszka. Zamykamy pierścień podstawy przerabiając jedno oczko zamknięte w 1 wsze oczko łańcuszka. 
1 okrążenie: 12 słupków w pierścień podstawy
2 okrążenie: 2 słupki w każdy słupek
3 okrążenie: *2 słupki w pierwszy słupek, jeden słupek w następny słupek* - powtarzać od *do*
4 okrążenie:*1 słupek w każdy z 2 kolejnych słupków, 2 słupki w kolejny słupek* - powtarzać od *do*
5 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 3 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
6 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 4 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
7 okrążenie: 1 słupek w każdy słupek
8 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 5 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
9 okrążenie:*2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 6 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
10 okrążenie: *2 słupki w pierwszy słupek, 1 słupek w każdy z 7 kolejnych słupków* - powtarzać od *do*
Mamy już górę pufy ;), przechodzimy płynnie do boku.
11 okrążenie: 1 oczko ścisłe w każdy słupek. Z tym, że przy przerabianiu oczek ścisłych nie wbijamy szydełka pod całe oczko, tylko w tylną jego część.
12 - 23 okrążenie: 1 słupek w każdy słupek.

Po przerobieniu 23 okrążenia mamy górę i bok w jednym kawałku :). Potrzebny jest jeszcze dół. Wystarczy przerobić okrążenia od 1 do 10 i mamy dół pufy.

Moglibyśmy oczywiście po przerobieniu 23 okrążenia włożyć wkład pufy do środka i przerabiać dalej odpowiednio zmniejszając liczbę oczek. Ale wyszedłby nam pokrowiec na pufę, którego nie można uprać bez sprucia dołu. Ja zrobiłam dół oddzielnie i już gotowy połączyłam z bokiem szydełkiem, oczkami zamkniętymi.

Oczywiście nie rozpisuję się tutaj kiedy zmieniam kolory, bo to każdy zrobi według własnego uznania ;).

W naszym domu pufę najbardziej polubiła Ola. Jest dla niej nie tylko pufą ale również zabawką ;).


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Laleczka Unicef

Jestem totalnie śpiąca, tak zwane oczy na zapałki. Wczoraj obiecywałam sobie, że pójdę wcześnie spać. Nawet powiedziałam mężowi, żeby "wygonił" mnie spać najpóźniej o 23.00. Niestety nic z tego nie wyszło. 
U mojej córeczki w przedszkolu jest lalkowy projekt Unicef https://www.unicef.pl/Co-robimy/Aktualnosci/Laleczki-UNICEF-ratuja-zycie-dzieciom. Idea oczywiście jak najbardziej ok. Tylko nie wiem kto projektował szablon tej laleczki, bo jest delikatnie mówiąc pokraczny. Ale może ma taki być, może projektowało go dziecko dla dzieci? Mnie w każdym bądź razie nie zachęcał. Uszyłam ciałko laleczki, wypełniłyśmy je z Olą kulką silikonową i goła lala była gotowa. 
Założenie było takie, że dzieci w domu z rodzicami uszyją ciałko lalki, zrobią jej włoski i ewentualnie ubranko a w szkole pomalują buźki i zrobią jakieś ozdoby. Ola się rozchorowała i lalka została odłożona w niebyt. Obie nie miałyśmy ochoty jej kończyć, Ola była wykończona chorobą, ja nie wyobrażałam sobie jakie ubran…

Wełniany golf w pasy

Ostatnio coraz częściej zauważam, że rzeczy modne są totalnie niepraktyczne. Jestem posiadaczką kilku wełnianych swetrów i jednej kamizelki, ale tylko jeden nadaje się świetnie do nałożenia zimą pod kurtkę - prosty, szary golf. Wszystkie, tak modne swetry oversize, po prostu nie nadają się pod kurtkę. To samo dotyczy swetrów z modnymi ostatnio kimonowymi rękawami. Wszystko super wygląda nałożone samo, ale upchnięte pod kurtkę ani nie wygląda dobrze ani nie jest wygodne. Postanowiłam więc zrobić sobie drugi, prosty, gruby, wełniany golf. Żeby nie był tak do końca prosty z przodu i na rękawach dołożyłam na środku 2 grube warkocze :). Wynik mojej pracy możecie obejrzeć poniżej. Jeśli natomiast przyjdzie komuś ochota wydziergać taki sweterek, opis wykonania znajdziecie pod zdjęciami. 

Potrzebne materiały: 800 g włóczki Drops Andes w trzech kolorach: 300 g jasny szary, 300 g dżins, 200 g granatowy. Ja miałam kupione po 300 gram każdego koloru. Został mi cały 100 gramowy motek granatu, i tro…