Przejdź do głównej zawartości

Historia czapki z warkoczami część druga

Czapka z warkoczami, o której pisałam wam w tym poście Szara czapka w warkocze doczekała się koleżanki, albo kolegi jak kto woli. Moja córka przywłaszczyła sobie tą zrobioną dla Arianka, więc zrobiłam drugą. Tak sobie pomyślałam, że zrobię również dla dzieciaków kominy. Moja córeczka wchodzi w okres, w którym sama chce wszystko wymyślać i decydować o tym jakie mają być rzeczy dla niej. Mimo, że moim zdaniem wygodniejszy byłby wąski komin ona chciała długi i wąski szalik złączony na końcach, żeby mogła wywijać :). Ok, w końcu nie ja będę w tym  chodziła tylko ona. 

Także wczoraj wieczorem byłam już szczęśliwą posiadaczką dwóch czapek, wąskiego komina dla Arianka i szalika dla Oli. Dla rozweselenia kolorów postanowiłam oprócz szarości dołożyć ecru i granat i takie też zrobiłam pompony. Ola nie chciała pomponów, jednak jak rano zobaczyła skończoną czapkę Arianka zmieniła zdanie. Także musiałam zrobić pompony również na czapce Oli i oczywiście powtórzyć zdjęcia. 

Link do wzoru czapki podawałam już w http://pastelele.blogspot.com/2016/11/szara-czapka-w-warkocze.html. Przyznam, że nie miałam pomysłu na szalik i dziewczyny z grupy Włóczka, druty i szydełko podpowiedziały mi, że może lepiej będzie zrobić komin. Pomyślałam, że to świetny pomysł szczególnie dla 3 latka. Postanowiłam połączyć ściągacz z warkoczami, krótki opis zamieszczam poniżej.

Komin dla dziecka 3-5 lat:
Materiały:
1. Wełna - u mnie Drops Big Merino w odcieniach szarości, granatu i ecru, każdej tak mniej więcej nie całe pół motka.
2. Druty nr. 5 na żyłce 40 cm, jeśli ktoś woli mogą być druty pończosznicze ale ja ich nie cierpię :). 

Wykonanie:
Nabieramy 96 czek i przerabiamy na drutach na okrągło następująco: 20 oczek ściągaczem ale zaczynając od jednego oczka lewego, później 2 prawe i dwa lewe na zmianę i kończąc jedno oczko lewe, następnie 12 oczek prawych na warkocz. Powtarzamy ten schemat 3 razy. W piątym rzędzie ściągacz przerabiamy nadal tak samo a warkocz przekładamy tzn. bierzemy pierwsze 3 oczka na drut pomocniczy, przekładamy je do tyłu, przerabiamy 3 następne oczka na prawo a później oczka z drutu pomocniczego znowu na prawo. Następnie bierzemy 3 oczka na drut pomocniczy i przekładamy do przodu, przerabiamy na prawo 3 następne oczka a następnie przerabiamy na prawo oczka z drutu pomocniczego. Później znowu pięć rzędów przerabiamy: ściągacz nad ściągaczem a później 12 oczek prawych na warkocz.  Po przerobieniu 5 rzędów w szóstym znowu przekręcamy warkocz i tak w kółko :).

Robimy takimi kolorami jak chcemy i jak długi chcemy. Mój jest robiony 4 paskami, po kolei: szary, granatowy, ecru, biały i szary. Każdy z pasków ma około 4 cm, także cały komin ma 16 cm. Myślę, że dla 3 latka to w zupełni wystarczy.

Dla Oli zrobiłam taki komin do omotania się 2 razy. Nabrałam 204 oczka i robiłam 22 oczek ściągacza (przy warkoczu zawsze 2 oczka lewe) i 12 oczek warkocza. Zmieściło się 6 powtórzeń. Przerobiłam tylko każdego koloru raz po 4 cm.

Nie robiłam jeszcze na drutach nic dla chłopca i cały czas obracałam się w pastelowych barwach dla mojej córeczki. Teraz miałam okazję przypomnieć sobie jak wspaniale się z sobą łączą i kontrastują granat z szarością. Wspaniałe połączenie. Chyba zrobię w takie pasy sweter dla męża, wydaje mi się że byłby super :).

I oczywiście kilka zdjęć na zachętę :)
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pufa ze sznurka - tutorial

Robienie ze sznurka na szydełku kazało się na tyle fajne, że po zrobieniu dywanika ( Dywan-ze-sznurka-tutorial) postanowiłam zrobić jeszcze pufę. W zamyśle jeśli wyjdzie miały być dwie. Myślałam, że wypcham ją kulką styropianową. Zrobiłam prawie całą i zaczęłam szukać wypełnienia. Wtedy moja siostra powiedziała mi, że na miladruciarnia.pl można kupić gotowe wypełnienie do pufy z pianki tapicerskiej. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę, zamówiłam 2 wypełnienia w rozmiarze: wys. 30 cm, śr. 45 cm. Dwa dni później miałam je już w domu. Oczywiście to co zrobiłam na zakupiony wkład nie pasowało ;). Ale to taka nauczka, żeby się za bardzo nie spieszyć ;). 
Pufę robi się bardzo fajnie, bo szybko. W zasadzie dwa wieczory przy dobrym filmie lub meczu i jest gotowa :). Prezentuje się tak:

I jeszcze zdjęcia "z ludziem", żeby było widać proporcje :):
Dla tych, którzy chcieliby zrobić taką pufę sami a są bardzo początkujący, kilka wskazówek:
Potrzebne materiały: Wkład do pufy o wymiarach: wys…

Wełniany golf w pasy

Ostatnio coraz częściej zauważam, że rzeczy modne są totalnie niepraktyczne. Jestem posiadaczką kilku wełnianych swetrów i jednej kamizelki, ale tylko jeden nadaje się świetnie do nałożenia zimą pod kurtkę - prosty, szary golf. Wszystkie, tak modne swetry oversize, po prostu nie nadają się pod kurtkę. To samo dotyczy swetrów z modnymi ostatnio kimonowymi rękawami. Wszystko super wygląda nałożone samo, ale upchnięte pod kurtkę ani nie wygląda dobrze ani nie jest wygodne. Postanowiłam więc zrobić sobie drugi, prosty, gruby, wełniany golf. Żeby nie był tak do końca prosty z przodu i na rękawach dołożyłam na środku 2 grube warkocze :). Wynik mojej pracy możecie obejrzeć poniżej. Jeśli natomiast przyjdzie komuś ochota wydziergać taki sweterek, opis wykonania znajdziecie pod zdjęciami. 

Potrzebne materiały: 800 g włóczki Drops Andes w trzech kolorach: 300 g jasny szary, 300 g dżins, 200 g granatowy. Ja miałam kupione po 300 gram każdego koloru. Został mi cały 100 gramowy motek granatu, i tro…

Bożonarodzeniowe dekoracje

Uszycie bożonarodzeniowych ozdób na kiermasz do przedszkola mojej córeczki zajęło mi kilka wieczorów. Ola dodawała mi trochę pracy, bo za każdym razem gdy uszyłam coś co jej się spodobało, musiałam szyć taką samą rzecz dla niej :). Było z tym wszystkim trochę pracy ale również cała masa radości i wspólnej zabawy :). Całość udało nam się skończyć w ubiegły weekend i zanieść w poniedziałek do przedszkola. Ozdoby się podobały :). 
Miałam zamiar napisać tutaj kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby uszyć sobie takie ozdoby a robią to po raz pierwszy. Od wtorku jednak trenowałyśmy z Olą grypę żołądkową więc siadam do tego dopiero dziś.
Ozdoby oczywiście możecie zrobić w takich kształtach jak sobie wymarzycie. W internecie można znaleźć dwie metody szycia ozdób choinkowych z materiału. Jedni składają materiał lewą stroną do lewej, zszywają pozostawiając otwór do wypełnienia. Wypełniają i maszyną przyszywają otwór. Później nożyczkami w ząbki przycinają brzegi choinki. Ja robię odwrotnie.…