Przejdź do głównej zawartości

poduszki z falbanką

Dzisiaj 14 luty, czyli jak to mówi moja córka "Wszyscy, którzy się kochają powinni powiedzieć sobie Kocham Cię". Biedna jest chora i strasznie kaszle ale dzisiaj powtarza mi bez przerwy, że mnie kocha :). Wczoraj natomiast uparła się, że musimy mieć prezent dla taty na Walentynki. Odwiedziny sklepu odpadały z powodu jej choroby. "Wymyśl coś mamo, Ty przecież zawsze coś wymyślisz" z ust chorego dziecka przemawia jeszcze mocniej niż normalnie. Namalujmy coś dla taty, narysujmy, ulepmy z masy - nie wzbudziło aprobaty mojego dziecka. W pewnym momencie oczy jej rozbłysły "Przecież mamy materiał w serduszka". Owszem mamy, płótno bawełniane w serduszka. Wygrzebałyśmy je z zakątków szafy, trzeba było tylko wymyślić co z niego uszyć. Ola nie miała wątpliwości, przecież są walentynki to uszyjemy serduszka, "serduszka z falbankami, takie poduszeczki mamusiu". Trochę nie czułam co znaczy serduszko z falbanką ale Ola narysowała mi taką podusię na kartce ;). 

Pomyślałam i wydawało mi się, że nie powinno być to nic trudnego. Serduszka robiłam na choinkę, teraz trzeba tylko rozpracować te falbanki. Przypomniało mi się, że gdzieś w internecie widziałam jak ktoś robił falbankę przy kwadratowej poduszce, marszcząc długi pasek materiału po obydwu stronach. Postanowiłam tak spróbować. Uszyłam 2 poduszki, bo Ola oczywiście chciała również jedną dla siebie. Przy robieniu 2 unikałam wszystkich błędów z pierwszej. Stwierdziłam też, że skoro i tak muszę wszystko powtarzać jeszcze raz, to może zrobię zdjęcia i opisze szycie tej podusi. Nie jest to żadne wyzwanie ale może komuś się przyda ;). 

Tak więc po kolei. Najpierw rzeczy potrzebne do uszycia poduszki:
1. Bawełna pościelowa - zależy od wielkości poduszki, u mnie około 0,6 metra tkaniny o szerokości 160 cm 
2. Nici i maszyna do szycia
3. Stopka do maszczenia
4. Oczywiście nożyczki
5. Szpilki
6. Kulka silikonowa do wypełnienia
7. Linijka

Składamy materiał prawą stroną do prawej i na lewej stronie rysujemy serce. 


Spinamy materiał szpilkami i wycinamy z podwójnie złożonego materiału. Następnie wycinamy 2 pasy szerokości 7 cm przez całą szerokość materiału. 


Montujemy do maszyny stopkę do marszczenia, moja wygląda tak:


I ustawiamy maszynę na ścieg prosty najdłuższy jaki jest w maszynie - u mnie 5, napięcie nitki 7, nacisk stopki 3. Próbowałam marszczyć przy różnych prędkościach maszyny i najlepszy efekt dawała najwyższa szybkość. Przy niższych prędkościach czasami wciągało mi materiał pod płytkę ściegową. Na takim ustawieniu marszczyłam jeden bok pasa materiału, który miał potem stanowić falbankę. 


Jak widać prowadzę stopkę dość daleko od brzegu materiału. Z jednej strony powoduje to większe zużycie materiału, jednak unika się wtedy wciągania materiału pod stopkę. Oczywiście jak ktoś jest wprawniejszy w marszczeniu (ja marszczyłam po raz pierwszy ;)) może sobie pozwolić na węższy zapas z boku i wtedy wyciąć np. pasy o szerokości 6 cm. Po zmarszczeniu jednej strony wygląda to tak:


Przeszywając po drugiej stronie zmieniałam prędkość maszyny, u mnie zmniejszałam do 1/2. Po przeszyciu pasów w obydwu stron uzyskujemy taki efekt:


Następnie składamy pomarszczony materiał na pół, prawa strona do zewnątrz i upinamy na jednym serduszku. Staramy się aby szwy po marszczeniu znajdowały się w miejscu narysowanego serduszka, po tej linii będziemy później prowadzić szew.


Na zdjęciu widać, że przypinamy do prawej strony serduszka, falbanka też jest na prawej stronie. W trakcie upinania skończy się nam oczywiście jeden pasek zmarszczonego materiału, doszywamy do niego następny. Na końcu upinania, również zszywamy ze sobą paski materiału i odcinamy nadmiar. Upięte serduszko wygląda tak:


Teraz zmieniamy stopkę w maszynie na podstawową, zmniejszamy naprężenie nici na 4 ustawiamy długość ściegu na standardowy i przyszywamy falbankę do serduszka ściegiem prostym.


Kładziemy na tak zszyte serduszko drugie serduszko, prawą stroną do prawej i przypinamy szpilkami. Szyjemy po ściegu, którym przyszywaliśmy falbankę do serduszka. Zostawiamy oczywiście nie zaszyty otwór do wywinięcia serduszka na prawą stronę. Ja zostawiłam jakieś 6-7 cm. Na początku i końcu blokujemy szef (przeszywamy do przodu i do tyłu) dla jego wzmocnienia. Po zszyciu przycinamy brzegi na około 7 mm i nacinamy je na całej długości (poza otworem do zszycia) co 1 cm. Koniecznie robimy nacięcie w zagłębieniu serduszka. Po zszyciu i nacięciu serduszko po lewej stronie wygląda tak:
Natomiast po przekręceniu na prawą stronę tak:

Po wywinięciu na prawą stronę pozostaje już tylko przeprasować, wypełnić kulką silikonową, zaszyć otwór ręcznie, ściegiem krytym i podziwiać efekt swojej pracy ;):
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pufa ze sznurka - tutorial

Robienie ze sznurka na szydełku kazało się na tyle fajne, że po zrobieniu dywanika ( Dywan-ze-sznurka-tutorial) postanowiłam zrobić jeszcze pufę. W zamyśle jeśli wyjdzie miały być dwie. Myślałam, że wypcham ją kulką styropianową. Zrobiłam prawie całą i zaczęłam szukać wypełnienia. Wtedy moja siostra powiedziała mi, że na miladruciarnia.pl można kupić gotowe wypełnienie do pufy z pianki tapicerskiej. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę, zamówiłam 2 wypełnienia w rozmiarze: wys. 30 cm, śr. 45 cm. Dwa dni później miałam je już w domu. Oczywiście to co zrobiłam na zakupiony wkład nie pasowało ;). Ale to taka nauczka, żeby się za bardzo nie spieszyć ;). 
Pufę robi się bardzo fajnie, bo szybko. W zasadzie dwa wieczory przy dobrym filmie lub meczu i jest gotowa :). Prezentuje się tak:

I jeszcze zdjęcia "z ludziem", żeby było widać proporcje :):
Dla tych, którzy chcieliby zrobić taką pufę sami a są bardzo początkujący, kilka wskazówek:
Potrzebne materiały: Wkład do pufy o wymiarach: wys…

Wełniany golf w pasy

Ostatnio coraz częściej zauważam, że rzeczy modne są totalnie niepraktyczne. Jestem posiadaczką kilku wełnianych swetrów i jednej kamizelki, ale tylko jeden nadaje się świetnie do nałożenia zimą pod kurtkę - prosty, szary golf. Wszystkie, tak modne swetry oversize, po prostu nie nadają się pod kurtkę. To samo dotyczy swetrów z modnymi ostatnio kimonowymi rękawami. Wszystko super wygląda nałożone samo, ale upchnięte pod kurtkę ani nie wygląda dobrze ani nie jest wygodne. Postanowiłam więc zrobić sobie drugi, prosty, gruby, wełniany golf. Żeby nie był tak do końca prosty z przodu i na rękawach dołożyłam na środku 2 grube warkocze :). Wynik mojej pracy możecie obejrzeć poniżej. Jeśli natomiast przyjdzie komuś ochota wydziergać taki sweterek, opis wykonania znajdziecie pod zdjęciami. 

Potrzebne materiały: 800 g włóczki Drops Andes w trzech kolorach: 300 g jasny szary, 300 g dżins, 200 g granatowy. Ja miałam kupione po 300 gram każdego koloru. Został mi cały 100 gramowy motek granatu, i tro…

Bożonarodzeniowe dekoracje

Uszycie bożonarodzeniowych ozdób na kiermasz do przedszkola mojej córeczki zajęło mi kilka wieczorów. Ola dodawała mi trochę pracy, bo za każdym razem gdy uszyłam coś co jej się spodobało, musiałam szyć taką samą rzecz dla niej :). Było z tym wszystkim trochę pracy ale również cała masa radości i wspólnej zabawy :). Całość udało nam się skończyć w ubiegły weekend i zanieść w poniedziałek do przedszkola. Ozdoby się podobały :). 
Miałam zamiar napisać tutaj kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby uszyć sobie takie ozdoby a robią to po raz pierwszy. Od wtorku jednak trenowałyśmy z Olą grypę żołądkową więc siadam do tego dopiero dziś.
Ozdoby oczywiście możecie zrobić w takich kształtach jak sobie wymarzycie. W internecie można znaleźć dwie metody szycia ozdób choinkowych z materiału. Jedni składają materiał lewą stroną do lewej, zszywają pozostawiając otwór do wypełnienia. Wypełniają i maszyną przyszywają otwór. Później nożyczkami w ząbki przycinają brzegi choinki. Ja robię odwrotnie.…