Przejdź do głównej zawartości

Wełniane swetrzysko - tutorial

Przed wami mój pierwszy tutorial w życiu, więc prośba o wyrozumiałość i kreatywne uwagi J. Nie zdawałam sobie sprawy z tego,  ile czasu zajmuje opisanie krok po kroku tego co się zrobiło. Ale udało się. Na pewno, w związku z tym, że jest to pierwszy raz daleko mu do ideału. Jest to nie tylko mój pierwszy tutorial ale również mój pierwszy sweter zrobiony od początku do końca z głowy. Cały opis jest tylko i wyłącznie opisem tego jak zrobiłam swój sweter. Ma on na pewno wiele niedociągnięć i zapalone w boju dziewiarki mogą stwierdzić, że coś można zrobić lepiej. Ale może niektórym początkującym dziewczynom, marzącym o własnoręcznie wykonanym swetrzysku się przyda J.
Dla zobrazowania rozmiaru, jestem dość szczupłą osobą wzrostu 164 cm J.
MATERIAŁY:

7 motków (700 g) włóczki Drops Big Fabel, kolor 22 turkus/niebieski
9 motków (900 g) włóczki Drops Andes, kolor 9020 jasnoszary
Druty na żyłce 80 cm nr 15
4 guziki o średnicy 4 cm

OBJAŚNIENIA:

Ścieg francuski: oczka prawe na prawej i na lewej stronie robótki.
Dżersej: oczka prawe na prawej stronie robótki, oczka lewe na lewej stronie robótki. Czyli inaczej mówiąc, w parzystych rzędach oczka lewe w nieparzystych rzędach oczka prawe.
Dziurki na guziki: oczywiście w dowolnych miejscach J. U mnie są w 55, 65, 75 i 85 rzędzie. Robię dwa oczka razem w jednym rzędzie a w następnym daję jeden narzut.

Już po zrobieniu stwierdziłam, że nie wiem czy te guziki to był dobry pomysł. Fajniej chyba będzie wyglądał przewiązany grubym paskiem. Oczywiście do waszej decyzji J.

WYKONANIE:

Przerabiamy dwoma nitkami w tą i z powrotem na drutach z żyłką.
Zaczynamy od nabrania 97 oczek.

1 rząd - przerabiamy oczkami prawymi (na prawej stronie), wkładamy markety w 27 i 70 oczko.
2 – 29 rząd - przerabiamy pierwsze i ostatnie 6 oczek ściegiem francuskim, środkowe oczka przerabiamy dżersejem.
30 rząd - przerabiamy pierwsze i ostatnie 6 oczek ściegiem francuskim, środkowe oczka przerabiamy dżersejem. W tym okrążeniu zamykamy po jednym oczku z każdej strony markera. Czyli przerabiamy 2 oczka razem na lewo,  oczko z markerem przerabiamy na lewo i znowu 2 oczka razem na lewo. Po przerobieniu tego rzędu mamy 93 oczka.
31-43 rząd - przerabiamy pierwsze i ostatnie 6 oczek ściegiem francuskim, środkowe oczka przerabiamy dżersejem.
44 rząd - przerabiamy pierwsze i ostatnie 6 oczek ściegiem francuskim, środkowe oczka przerabiamy dżersejem. W tym okrążeniu zamykamy po jednym oczku z każdej strony markera. Czyli przerabiamy 2 oczka razem na lewo,  oczko z markerem przerabiamy na lewo i znowu 2 oczka razem na lewo. Po przerobieniu tego rzędu mamy 89 oczek.
45-57 rząd- przerabiamy pierwsze i ostatnie 6 oczek ściegiem francuskim, środkowe oczka przerabiamy dżersejem.
58 rząd - przerabiamy pierwsze i ostatnie 6 oczek ściegiem francuskim, środkowe oczka przerabiamy dżersejem. W tym okrążeniu zamykamy po jednym oczku z każdej strony markera. Czyli przerabiamy 2 oczka razem na lewo,  oczko z markerem przerabiamy na lewo i znowu 2 oczka razem na lewo. Po przerobieniu tego rzędu mamy 85 oczek.
59-71 rząd - przerabiamy pierwsze i ostatnie 6 oczek ściegiem francuskim, środkowe oczka przerabiamy dżersejem.
72 rząd - przerabiamy pierwsze i ostatnie 6 oczek ściegiem francuskim, środkowe oczka przerabiamy dżersejem. W tym okrążeniu zamykamy po jednym oczku z każdej strony markera. Czyli przerabiamy 2 oczka razem na lewo,  oczko z markerem przerabiamy na lewo i znowu 2 oczka razem na lewo. Po przerobieniu tego rzędu mamy 81 oczek.
73-77 rząd przerabiamy pierwsze i ostatnie 6 oczek ściegiem francuskim, środkowe oczka przerabiamy dżersejem.
Dalej przerabiać oddzielnie prawy przód (23 oczka) i lewy przód (23 oczka) oraz plecy (35 oczek). Liczymy rzędy od początku.

Lewy przód
1-11 rzędy – przerabiamy dalej ścieg francuski i  dżersej.
12 rząd – zamykamy pierwsze 13 oczek na podkrój dekoltu (6 oczek ściegu francuskiego + 7 oczek dżerseju). Pozostałe oczka przerabiamy dżersejem.
Jak ktoś woli może przełożyć te oczka na dużą agrafkę lub drut pomocniczy, później będą stanowiły podstawę kaptura.
13 rząd – wszystkie oczka przerabiamy dżersejem (10 oczek)
14 rząd – pierwsze 2 oczka przerabiamy razem na lewo, dalej dżersej.
15 rząd - wszystkie oczka przerabiamy dżersejem (9 oczek)
16 rząd - pierwsze 2 oczka przerabiamy razem na lewo, dalej dżersej.
17 rząd - wszystkie oczka przerabiamy dżersejem (8 oczek)
18 rząd - zamykamy 8 oczek, które zostały na drucie.

Prawy przód
1-11 rzędy - przerabiamy dalej ścieg francuski i  dżersej.
12 rząd – przerabiamy 10 pierwszych oczek dżersejem. Następnie zamykamy 13 oczek na podkrój dekoltu (6 oczek ściegu francuskiego + 7 oczek dżerseju).
Jak ktoś woli może przełożyć te oczka na dużą agrafkę lub drut pomocniczy, później będą stanowiły podstawę kaptura.
13 rząd – wszystkie oczka przerabiamy dżersejem (10 oczek)
14 rząd – ostatnie 2 oczka przerabiamy razem na lewo, pozostałe dżersej.
15 rząd - wszystkie oczka przerabiamy dżersejem (9 oczek)
16 rząd - ostatnie 2 oczka przerabiamy razem na lewo, pozostałe dżersej.
17 rząd - wszystkie oczka przerabiamy dżersejem (8 oczek)
18 rząd - zamykamy 8 oczek, które zostały na drucie.

Tył
1-13 rząd – wszystkie oczka przerabiamy dżersejem
14 rząd – 17 środkowych oczek zamykamy na podkrój szyi.
Jak ktoś woli może przełożyć te oczka na dużą agrafkę lub drut pomocniczy, później będą stanowiły podstawę kaptura.

Mamy teraz z dwóch stron po 9 oczek. Przerabiamy je oddzielnie w następujący sposób.
15 rząd – przerabiamy wszystkie oczka dżersejem
16 rząd - zamykamy jedno oczko od strony dekoltu, reszta oczek dżersejem
17 rząd - wszystkie oczka przerabiamy dżersejem (8 oczek)
18 rząd - zamykamy 8 oczek, które zostały na drucie.

Teraz trzeba zszyć ze sobą górne części ramion i mamy już kamizelkę. Przerywamy na chwilę pracę i nakładamy ją żeby zobaczyć czy podkrój szyi i miejsce na rękawy są ok. Ja w tym miejscu miałam prucie, bo zrobiłam za pierwszym razem podkrój na rękawy, co w tak grubym i ciężkim swetrze okazało się wyjątkowo złym pomysłem. Zrobiłam również za duży podkrój na dekolt. Mam nadzieję, że moje prucie pozwoli komuś innemu nie pruć J, ale każda sylwetka jest inna i niestety ten fragment swetra każda z nas musi dostosować do siebie J.

Jeszcze jedna uwaga. Ja chciałam żeby ten sweter się lekko rozszerzał ku dołowi. I dlatego jest na dole szerszy i stopniowo traci 16 oczek. Jeśli chcecie żeby był prosty możecie zrobić go od razu z mniejszej liczby oczek. I jeszcze jedno, u mnie na dole nie ma okrążeń robionych ściegiem francuskim, chciałam żeby dół schodził gładko. Wiele osób preferuje takie zakończenie więc można zacząć robienie swetra od ściegu francuskiego tak jak jest na rękawach.

Kaptur
Jeśli się okaże, że wszystko jest ok, zabieramy się za kaptur. Ja nie zamykałam oczek na podkroje dekoltu z przodu i z tyłu tylko przełożyłam je na druty pomocnicze. Miałam więc na drutach pomocniczych 2x13 oczek z przodu i 17 oczek z tyłu, razem 43 oczka. Dobrałam pomiędzy nimi na bokach po 5 oczek z każdej strony. Czyli razem na drutach z żyłką miałam już 43+10 czyli 53 oczka.

1 rząd:
przerabiamy tak, żeby na prawej stronie mieć lewe oczka. W tym rzędzie zdejmujemy 8 oczek, czyli przerabiamy 8 razy 2 oczka razem na lewo. Ja starałam się zamknąć je w miarę równomiernie w bocznych częściach. Chodziło mi o to,  żeby nie zamykać oczek tam gdzie będzie ścieg francuski (żeby ładnie szedł przez całą długość swetra) i nie ściągać kilku oczek z samego tyłu (żeby go nie marszczyć). Gdy już przerobimy ten rząd mamy na drucie 45 oczek i będziemy przerabiać je następująco:
6 oczek ścieg francuski, 33 oczka dżersej, 6 oczek ścieg francuski.
Wszystko zależy od tego jaką dużą macie głowę ale ja zakończyłam po przerobieniu 34 rzędów. W 35 zamknęłam wszystkie oczka. Kaptur należy oczywiście zszyć. Wychodzi dość obszerny J.

Rękawy
Przerabiamy dwoma nitkami w tą i z powrotem na drutach z żyłką.
Zaczynamy od nabrania 28 oczek.
1 rząd - przerabiamy oczkami prawymi na prawej stronie
2 rząd – oczka prawe na lewej stronie (na prawej będą oczka lewe J)
3 rząd – oczka prawe na prawej stronie
4 rząd – oczka prawe na lewej stronie
5 – 31 rząd – wszystkie oczka przerabiamy dżersejem
32 rząd – dodajemy po jednym oczku z każdej strony robótki, wszystkie oczka przerabiamy dżersejem
33- 51 rząd – wszystkie oczka przerabiamy dżersejem
52 rząd – zamykamy wszystkie oczka.

Jeden rękaw już mamy drugi robimy tak samo J. Zszywamy, wszywamy i sweter mamy gotowy J.
Oczywiście długość rękawa musi być dopasowana do was, ale z tym jest najprościej, można go sobie zawsze przyłożyć do ręki. Ja chciałam, żeby rękawy były szerokie od początku do końca. Jeśli wolicie rękawy, które są przy nadgarstkach wąskie i się stopniowo rozszerzają możecie oczywiście nabrać mniej oczek i sukcesywnie je dodawać. Na drutach na szczęście pełna dowolność J.


Pozostaje mi tylko życzyć miłego dziergania J.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pufa ze sznurka - tutorial

Robienie ze sznurka na szydełku kazało się na tyle fajne, że po zrobieniu dywanika ( Dywan-ze-sznurka-tutorial) postanowiłam zrobić jeszcze pufę. W zamyśle jeśli wyjdzie miały być dwie. Myślałam, że wypcham ją kulką styropianową. Zrobiłam prawie całą i zaczęłam szukać wypełnienia. Wtedy moja siostra powiedziała mi, że na miladruciarnia.pl można kupić gotowe wypełnienie do pufy z pianki tapicerskiej. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę, zamówiłam 2 wypełnienia w rozmiarze: wys. 30 cm, śr. 45 cm. Dwa dni później miałam je już w domu. Oczywiście to co zrobiłam na zakupiony wkład nie pasowało ;). Ale to taka nauczka, żeby się za bardzo nie spieszyć ;). 
Pufę robi się bardzo fajnie, bo szybko. W zasadzie dwa wieczory przy dobrym filmie lub meczu i jest gotowa :). Prezentuje się tak:

I jeszcze zdjęcia "z ludziem", żeby było widać proporcje :):
Dla tych, którzy chcieliby zrobić taką pufę sami a są bardzo początkujący, kilka wskazówek:
Potrzebne materiały: Wkład do pufy o wymiarach: wys…

Wełniany golf w pasy

Ostatnio coraz częściej zauważam, że rzeczy modne są totalnie niepraktyczne. Jestem posiadaczką kilku wełnianych swetrów i jednej kamizelki, ale tylko jeden nadaje się świetnie do nałożenia zimą pod kurtkę - prosty, szary golf. Wszystkie, tak modne swetry oversize, po prostu nie nadają się pod kurtkę. To samo dotyczy swetrów z modnymi ostatnio kimonowymi rękawami. Wszystko super wygląda nałożone samo, ale upchnięte pod kurtkę ani nie wygląda dobrze ani nie jest wygodne. Postanowiłam więc zrobić sobie drugi, prosty, gruby, wełniany golf. Żeby nie był tak do końca prosty z przodu i na rękawach dołożyłam na środku 2 grube warkocze :). Wynik mojej pracy możecie obejrzeć poniżej. Jeśli natomiast przyjdzie komuś ochota wydziergać taki sweterek, opis wykonania znajdziecie pod zdjęciami. 

Potrzebne materiały: 800 g włóczki Drops Andes w trzech kolorach: 300 g jasny szary, 300 g dżins, 200 g granatowy. Ja miałam kupione po 300 gram każdego koloru. Został mi cały 100 gramowy motek granatu, i tro…

Bożonarodzeniowe dekoracje

Uszycie bożonarodzeniowych ozdób na kiermasz do przedszkola mojej córeczki zajęło mi kilka wieczorów. Ola dodawała mi trochę pracy, bo za każdym razem gdy uszyłam coś co jej się spodobało, musiałam szyć taką samą rzecz dla niej :). Było z tym wszystkim trochę pracy ale również cała masa radości i wspólnej zabawy :). Całość udało nam się skończyć w ubiegły weekend i zanieść w poniedziałek do przedszkola. Ozdoby się podobały :). 
Miałam zamiar napisać tutaj kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby uszyć sobie takie ozdoby a robią to po raz pierwszy. Od wtorku jednak trenowałyśmy z Olą grypę żołądkową więc siadam do tego dopiero dziś.
Ozdoby oczywiście możecie zrobić w takich kształtach jak sobie wymarzycie. W internecie można znaleźć dwie metody szycia ozdób choinkowych z materiału. Jedni składają materiał lewą stroną do lewej, zszywają pozostawiając otwór do wypełnienia. Wypełniają i maszyną przyszywają otwór. Później nożyczkami w ząbki przycinają brzegi choinki. Ja robię odwrotnie.…