Przejdź do głównej zawartości

Pettitskirt

Wczoraj skończyłam szyć pettitskirt dla mojej córeczki. Zaraziłam się tym pomysłem od dziewczyn z grupy Facebook Szycie-wykroje-DIY. Jedna z dziewczyn z tej grupy rozpisała tutorial na taką spódniczkę i wiele dziewczyn ją szyło. Zamieszczały zdjęcia tych słodkich spódniczek na swoich córeczkach. Na początku nie rozważałam jej szycia. Wyobrażałam sobie, że cięcie, marszczenie i szycie tylu warstw tiulu będzie strasznie praco i czasochłonne. Ale kolejne zdjęcia coraz bardziej mnie rozmiękczały. W końcu się złamałam i kupiłam tiul. 

Postanowiłam, że zrobię małej niespodziankę. Szycie w weekendy więc odpadało. Pierwszy wieczór spędziłam na cięciu tiulu. Na szczęście szło w miarę sprawnie ale i tak kilka godzin to trwało. Następny wieczór zajęło mi marszczenie najwęższej warstwy tiulu. Oczywiście osobie bardziej wprawnej zajęłoby pewnie mniej, ja używałam stopki do marszczenia drugi raz w życiu, więc najpierw musiałam dość do wprawy. Moja Janomka przy maksymalnym naprężeniu zrywała nitkę, 7 była dla niej optymalna. Musiałam również ustawić szybkość w maszynie na max, przy mniejszej miała tendencje do wciągania tiulu pod płytkę ściegową. Zanim zmarszczyłam najwęższy pasek musiałam kilkakrotnie odkręcać płytę ściegową z powodu wciągniętego tiulu. Miałam już trochę dość. Poza tym, sama świadomość ile jeszcze przede mną sprawiała, że mi się odechciewało. Całość trafiła do reklamówki na 2 czy 3 tygodnie. 

Wróciłam do szycia dopiero w poniedziałek. Zapalenie górnych dróg oddechowych zatrzymało mnie z antybiotykiem w domu. Ponieważ wizytę lekarską miałam o 10.00, gdy wróciłam do domu po wykupieniu leków była już prawie 12. Wtedy wzięłam antybiotyk. Wieczorem musiałam więc wziąć go również późno. Stwierdziłam, że skoro i tak mam siedzieć do północy, może w końcu wrócę do szycia petitki :). 

Szyłam cały wieczór. Koło 24 miałam zmarszczoną wąską falbankę, przyszytą do szerszej i zmarszczoną szerszą falbankę. Ponieważ wtorek spędzałam na zwolnieniu, postanowiłam teraz albo nigdy. Piłam jedna herbatę z miodem za drugą i szyłam. Skończenie spódniczki zajęło mi całe przedpołudnie. I jak już wszystko było zrobione, efekt końcowy nie powalił mnie na kolana. Spódniczka była ładna, wszystko z nią było ok. Po takim wkładzie pracy oczekiwałam jednak efektu łoł, a była po prostu ładna ;).

Ponieważ jestem chora, Krzyś odbierał Olę z przedszkola. Powiesiłam spódniczkę w jej szafie, żeby zrobić jej niespodziankę. Bawiłyśmy się w ciepło zimno. Otworzyła szafę, znalazła spódniczkę i .... No i właśnie u niej tez nie było efektu łoł :). "Spódniczka, dziękuje mamo" ale błysku w oczach brak. Później spytała się kiedy kupiłam ten materiał i kiedy szyłam, bo ona nic nie widziała. Powiedziałam, że schowałam przed nią materiał i szyłam wieczorami, żeby zrobić jej niespodziankę. Wtedy usłyszałam, "Mamuś jaka ty jesteś kochana, że robiłaś to wszystko dla mnie żebym się ucieszyła". Na jej buźce malowało się totalne wzruszenie "Ja też Cię kocham mamo". No, że tak powiem lepszego podziękowania sobie nie wyobrażałam, a efekt łoł nie wydawał mi się już taki ważny ;).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pufa ze sznurka - tutorial

Robienie ze sznurka na szydełku kazało się na tyle fajne, że po zrobieniu dywanika ( Dywan-ze-sznurka-tutorial) postanowiłam zrobić jeszcze pufę. W zamyśle jeśli wyjdzie miały być dwie. Myślałam, że wypcham ją kulką styropianową. Zrobiłam prawie całą i zaczęłam szukać wypełnienia. Wtedy moja siostra powiedziała mi, że na miladruciarnia.pl można kupić gotowe wypełnienie do pufy z pianki tapicerskiej. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę, zamówiłam 2 wypełnienia w rozmiarze: wys. 30 cm, śr. 45 cm. Dwa dni później miałam je już w domu. Oczywiście to co zrobiłam na zakupiony wkład nie pasowało ;). Ale to taka nauczka, żeby się za bardzo nie spieszyć ;). 
Pufę robi się bardzo fajnie, bo szybko. W zasadzie dwa wieczory przy dobrym filmie lub meczu i jest gotowa :). Prezentuje się tak:

I jeszcze zdjęcia "z ludziem", żeby było widać proporcje :):
Dla tych, którzy chcieliby zrobić taką pufę sami a są bardzo początkujący, kilka wskazówek:
Potrzebne materiały: Wkład do pufy o wymiarach: wys…

Wełniany golf w pasy

Ostatnio coraz częściej zauważam, że rzeczy modne są totalnie niepraktyczne. Jestem posiadaczką kilku wełnianych swetrów i jednej kamizelki, ale tylko jeden nadaje się świetnie do nałożenia zimą pod kurtkę - prosty, szary golf. Wszystkie, tak modne swetry oversize, po prostu nie nadają się pod kurtkę. To samo dotyczy swetrów z modnymi ostatnio kimonowymi rękawami. Wszystko super wygląda nałożone samo, ale upchnięte pod kurtkę ani nie wygląda dobrze ani nie jest wygodne. Postanowiłam więc zrobić sobie drugi, prosty, gruby, wełniany golf. Żeby nie był tak do końca prosty z przodu i na rękawach dołożyłam na środku 2 grube warkocze :). Wynik mojej pracy możecie obejrzeć poniżej. Jeśli natomiast przyjdzie komuś ochota wydziergać taki sweterek, opis wykonania znajdziecie pod zdjęciami. 

Potrzebne materiały: 800 g włóczki Drops Andes w trzech kolorach: 300 g jasny szary, 300 g dżins, 200 g granatowy. Ja miałam kupione po 300 gram każdego koloru. Został mi cały 100 gramowy motek granatu, i tro…

Bożonarodzeniowe dekoracje

Uszycie bożonarodzeniowych ozdób na kiermasz do przedszkola mojej córeczki zajęło mi kilka wieczorów. Ola dodawała mi trochę pracy, bo za każdym razem gdy uszyłam coś co jej się spodobało, musiałam szyć taką samą rzecz dla niej :). Było z tym wszystkim trochę pracy ale również cała masa radości i wspólnej zabawy :). Całość udało nam się skończyć w ubiegły weekend i zanieść w poniedziałek do przedszkola. Ozdoby się podobały :). 
Miałam zamiar napisać tutaj kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby uszyć sobie takie ozdoby a robią to po raz pierwszy. Od wtorku jednak trenowałyśmy z Olą grypę żołądkową więc siadam do tego dopiero dziś.
Ozdoby oczywiście możecie zrobić w takich kształtach jak sobie wymarzycie. W internecie można znaleźć dwie metody szycia ozdób choinkowych z materiału. Jedni składają materiał lewą stroną do lewej, zszywają pozostawiając otwór do wypełnienia. Wypełniają i maszyną przyszywają otwór. Później nożyczkami w ząbki przycinają brzegi choinki. Ja robię odwrotnie.…