Przejdź do głównej zawartości

Wielkanocne zajączki :)Ola uznała, że skoro szyłyśmy razem ozdoby przed Bożym Narodzeniem przed Wielkanocą też musimy coś uszyć :). Po długich dyskusjach doszłyśmy do porozumienia, że będą to zajączki ;). Przejrzałam internet w poszukiwaniu wykroju na zajączka. Choinkę czy dzwoneczek to można sobie narysować samemu, zajączek wydawał mi się jednak większym wyzwaniem. Oczywiście jest wiele stron, które niby pokazują jak uszyć zajączki ale nie ma na nich żadnego PDF, z którego można wydrukować szablon. Po przekopaniu się przez internet postanowiłam, że uszyjmy 2 rodzaje zajączków. Pierwszy, taki siedzący bokiem zajączek, szablon ze strony http://yoonie-at-home.blogspot.com/2011/02/off-to-hopping-start-busy-new-year.html. Drugi, jak to nazwała moja córeczka "jajkokróliczki", pomysł ze strony http://filosofyfree.ru/post315832023/. Ponieważ nie mogłam sobie poradzić z wydrukiem szablonu z tej strony skorzystałam z szablonu na jajko ze strony http://www.liveinternet.ru/users/4639864/post283852592/, odpowiednio go przecinając, żeby uzyskać dwukolorowe jajko. 

Ponieważ nie szyłam nigdy takich króliczków ani tym bardziej "jajkokrólików" postanowiłam zrobić próbne wersje z bawełnianej surówki. Poza tym, wiedziałam, że to będzie dla Oli wspaniała zabawa, gdy będzie mogła sobie mazakami do tkanin pomalować króliczki. Ponieważ oryginalny szablon ze strony wydawał mi się za mały postanowiłam królisia delikatnie powiększyć i dodać mu ogonek. 


Z szablonem jajka nie kombinowałam. Moje prototypu wyglądały tak. 


Oczywiście królik, zanim zdążyłam go sfotografować został pomalowany przez moją córkę. Ale przecież taki był zamysł :). Po obejrzeniu prototypów zdecydowałyśmy z Olą, że króliczki będziemy jednak robiły bez ogona ;), a jajeczkom nie będziemy wypychać uszek, tylko podkleimy je fizeliną żeby były sztywne. 

Zasiadając do szycia umawiałam się z Olą na 3 króliczki i 3 jajeczka. Ilość króliczków do zrobienia urosłą jednak do 10. Ola wymyśliła, że obdaruje nimi dzieci z naszej rodziny, babcię, dziadka i swoją przyjaciółkę. Ola wybrała materiały i zdecydowałam, z którego materiału będzie króliczek dla kogo. I jak to stwierdziła, "tak się zmęczyła tym pomaganiem mi, że musiała sobie odpocząć i obejrzeć bajkę" ;). 

Krótko opiszę wam jak szyłam zajączki i jajeczka, może komuś moje doświadczenia się przydadzą :).  Zaczęłam od przeniesienia szablonów na materiał. Obrysowywałam je kredą krawiecką. Wszystkie materiały to 100% bawełna, w większości płótno bawełniane. Kupowałam je w małych ilościach (tłuste ćwiartki albo 40 cm z metra bieżącego), więc układałam tak, żeby jak najefektywniej wykorzystać materiał. Oczywiście składałam prawą stroną do prawej, odrysowywałam na lewej stronie. 
Jeśli chodzi o króliczki spinałam szpilkami materiał i szedł do maszyny. Szyłam ściegiem ryglującym na początku i na końcu szwu, z długością szwu 1,5 mm. Im mniejsza długość szwu, tym ładniej wygląda taka zabawka po wywinięciu. Oczywiście szyjąc zostawiamy około 2,5-3 cm otwór do przekręcenia i wypchania zajączka. Po przeszyciu po linii szablonu, wycinałam zajączki zostawiając 0,5 cm krawędzi. Krawędź tą ponacinałam co 1,5 cm. Konieczne jest nacięcie między uszkami (prawie do krawędzi szwu, zostawiamy 1 mm) i przycięcie samych szczytów uszek (zostawiamy jakieś 1,5-2 mm w zależności od rodzaju materiału). Zajączek uszyty i ponacinany, lewa strona:


Wywijałam zajączki na drugą stronę (pomagając sobie przy małych elementach pałeczką do sushi), prasuję i są już gotowe do wypchania kulką silikonową. Przy wypychaniu zaczynamy najpierw od uszu a później reszta, żeby zajączek wyglądał efektownie musi być dość mocno wypchany. Zajączki wywinięte na prawą stronę, przed prasowaniem: 


Prasowanie i wypychanie kulką silikonową zostawiłam na sam koniec. Po uszyciu i wywinięciu zajączków przeszłam do szycia jajeczek. Zaczęłam od uszek. Tak jak przy zajączkach, materiał ułożony jest prawą stroną do prawej. Na spodzie jest ułożona warstwa grubszej fizeliny, klejem w kierunku tkaniny. Przeszywam te uszka na maszynie, zostawiając nie zszyty dolny otwór. Posłuży on później do wywinięcia uszek. Po przeszyciu wycinam uszka zostawiając około 3 mm krawędź, którą później nacinam. Góra uszek jest przycięta bardzo bliziutko szwu, inaczej nie da się ich ładnie wywinąć. 


  
Jajeczek nie da się niestety uszyć tak łatwo jak króliczków. Można skorzystać z opisów znajdujących się w linkach, które zamieściłam powyżej. Metoda tam stosowana jednak nie do końca mi odpowiada. Zostawia się w niej otwór na samym dole jajeczka, który zszywa się po wypchaniu szwem krytym. Nie lubię szyć szwem krytym w miejscu gdzie schodzą się szwy, więc szyłam po swojemu. Najpierw zszywałam nacięcia dołu każdej połówki osobno. Na zdjęciu poniżej widać jak wygląda dół połówki jajeczka i to jak spinałam je do szycia. Składałam taką połówkę na pół prawą stroną do środka. Szpilką upinałam dół jajeczka, żeby nie przesunął mi się przy szyciu i żeby było równo. Drugą szpilką upinałam krawędzie tego wewnętrznego trójkąta do przeszycia. Jak miałam już wszystko upięte przycinałam trójkąt, ale nie za blisko linii planowanego szwu. Docięcie lepiej zrobić po zszyciu. Tak pospinane połówki dołów szły do szycia. 


Zszyte połówki dołów po przycięciu i nacięciu szwa przyszywałam do gór jajeczek, każda połówka oddzielnie. A na końcu spinałam 2 połówki jajeczek ze sobą i szyłam zostawiając otwór w dolnej części jajeczka ale z boku, tak żeby nie musieć ręcznie zszywać miejsc, w których spotykają się 4 szwy. Oczywiście każdy może wypracować metodę, z którą będzie czuł się komfortowo :). Od razu mówię, że moja metoda ma jedną wadę. Szef kryty nie znajduje się wtedy na dole jajeczka i trzeba mieć pewną wprawę, żeby nie był widoczny. Ja przetrenowałam szef kryty na zabawkach na kiermasz bożonarodzeniowy wiec jest mi już nie straszny :) za to ie lubię szyć nim zgrubień, każdy ma swoje upodobania :). 
Oczywiście po przeszyciu przycinamy krawędzie i nacinamy jajeczko. Zszyte i wywinięte na prawą stronę jajeczka wyglądały tak. Na zdjęciu poniżej widać gdzie zostawiałam otwór na wywinięcie i wypchanie jajeczka. 

A tutaj już pięknie wyprasowane zajączki i jajeczka.


Efekt końcowy:
Moje ulubione ;)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pufa ze sznurka - tutorial

Robienie ze sznurka na szydełku kazało się na tyle fajne, że po zrobieniu dywanika ( Dywan-ze-sznurka-tutorial) postanowiłam zrobić jeszcze pufę. W zamyśle jeśli wyjdzie miały być dwie. Myślałam, że wypcham ją kulką styropianową. Zrobiłam prawie całą i zaczęłam szukać wypełnienia. Wtedy moja siostra powiedziała mi, że na miladruciarnia.pl można kupić gotowe wypełnienie do pufy z pianki tapicerskiej. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę, zamówiłam 2 wypełnienia w rozmiarze: wys. 30 cm, śr. 45 cm. Dwa dni później miałam je już w domu. Oczywiście to co zrobiłam na zakupiony wkład nie pasowało ;). Ale to taka nauczka, żeby się za bardzo nie spieszyć ;). 
Pufę robi się bardzo fajnie, bo szybko. W zasadzie dwa wieczory przy dobrym filmie lub meczu i jest gotowa :). Prezentuje się tak:

I jeszcze zdjęcia "z ludziem", żeby było widać proporcje :):
Dla tych, którzy chcieliby zrobić taką pufę sami a są bardzo początkujący, kilka wskazówek:
Potrzebne materiały: Wkład do pufy o wymiarach: wys…

Wełniany golf w pasy

Ostatnio coraz częściej zauważam, że rzeczy modne są totalnie niepraktyczne. Jestem posiadaczką kilku wełnianych swetrów i jednej kamizelki, ale tylko jeden nadaje się świetnie do nałożenia zimą pod kurtkę - prosty, szary golf. Wszystkie, tak modne swetry oversize, po prostu nie nadają się pod kurtkę. To samo dotyczy swetrów z modnymi ostatnio kimonowymi rękawami. Wszystko super wygląda nałożone samo, ale upchnięte pod kurtkę ani nie wygląda dobrze ani nie jest wygodne. Postanowiłam więc zrobić sobie drugi, prosty, gruby, wełniany golf. Żeby nie był tak do końca prosty z przodu i na rękawach dołożyłam na środku 2 grube warkocze :). Wynik mojej pracy możecie obejrzeć poniżej. Jeśli natomiast przyjdzie komuś ochota wydziergać taki sweterek, opis wykonania znajdziecie pod zdjęciami. 

Potrzebne materiały: 800 g włóczki Drops Andes w trzech kolorach: 300 g jasny szary, 300 g dżins, 200 g granatowy. Ja miałam kupione po 300 gram każdego koloru. Został mi cały 100 gramowy motek granatu, i tro…

Bożonarodzeniowe dekoracje

Uszycie bożonarodzeniowych ozdób na kiermasz do przedszkola mojej córeczki zajęło mi kilka wieczorów. Ola dodawała mi trochę pracy, bo za każdym razem gdy uszyłam coś co jej się spodobało, musiałam szyć taką samą rzecz dla niej :). Było z tym wszystkim trochę pracy ale również cała masa radości i wspólnej zabawy :). Całość udało nam się skończyć w ubiegły weekend i zanieść w poniedziałek do przedszkola. Ozdoby się podobały :). 
Miałam zamiar napisać tutaj kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby uszyć sobie takie ozdoby a robią to po raz pierwszy. Od wtorku jednak trenowałyśmy z Olą grypę żołądkową więc siadam do tego dopiero dziś.
Ozdoby oczywiście możecie zrobić w takich kształtach jak sobie wymarzycie. W internecie można znaleźć dwie metody szycia ozdób choinkowych z materiału. Jedni składają materiał lewą stroną do lewej, zszywają pozostawiając otwór do wypełnienia. Wypełniają i maszyną przyszywają otwór. Później nożyczkami w ząbki przycinają brzegi choinki. Ja robię odwrotnie.…