Przejdź do głównej zawartości

Niebieskie sukieneczki

Pewnego dnia weszłam do pasmanterii po suwak, a wyszłam z piękną koronką :). Myślałam, że będzie pasowała do  popeliny, która kupiłam kilka miesięcy temu na lalabaj.pl. Gdy w domu przyłożyłam do siebie te dwa materiały, połączenie ich nie wydawało mi się najlepszym pomysłem. Oba były piękne ale oddzielnie. 
Postanowiłam więc dokupić błękitny batyst i połączyć go z koronką. Z niebiesko-białej popeliny postanowiłam uszyć inną sukieneczkę. Przejrzałam wszystkie posiadane przeze mnie, dziecięce Burdy i Ottobre. Szukałam wykroju prostej sukieneczki z rozszerzanym dołem i jak to się wyraziła moja córeczka "księżniczkowymi rękawkami". Sukieneczkę taką znalazłam w Burdzie dla dorosłych 6/2017 model 129. 

Postanowiłam najpierw uszyć sukieneczkę w popeliny. Chyba podświadomie bałam się szycia tej koronki, poza tym tak do końca nie miałam na nią pomysłu. Miałam metr popeliny. Wykroiłam z niej całą sukieneczkę, łącznie z podszewką góry i rękawków. Podszewkę dołu zrobiłam z podszewki kupionej stacjonarnie. Opis szycia w Burdzie tym razem był dla mnie do ogarnięcia. Nie wiem czy czytelność opisów wzrosła, czy ja szyje coraz więcej i są dla mnie coraz bardziej zrozumiałe. Jedyną trudną i pracochłonną rzeczą w sukieneczce jest wszycie rękawków. Wymagają one poświęcenia czasu, dokładnego fastrygowania i dość dużej precyzji w szyciu. Po pierwsze powoli. Zanim naciśniemy pedał gazu ;) sprawdzamy czy na pewno pod stopką marszczenie układa się tak jak chcieliśmy. W opisie jest napisane żeby wewnętrzną część  rękawka przyszyć po szwie, przyznam się że się trochę bałam że coś mi nie wyjdzie i przyszyłam go po prostu ręcznie ściegiem krytym :). Zabawy trochę było ale efekt "księżniczkowych rękawków" osiągnięty :). Jeszcze jedną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest rozcięcie dolnej części sukienki na przedłużeniu linii guzików. Należy bardzo uważać na to żeby możliwie wąsko je obszyć.

Zachęcona efektem pierwszej sukieneczki postanowiłam wziąć się za koronkę. Tym bardziej, że Ola przebierała już nóżkami. Postanowiłam zmienić trochę wykrój, zamiast guzików wszyłam kryty zamek i bardziej zasłoniłam plecki. Koronkę postanowiłam przyszyć na dole sukienki i w pasie. Koronkę w pasie po prostu naszyłam na górę sukieneczki. Dolną koronkę przyszyłam najpierw do warstwy materiału odpowiadającej rozmiarowi koronki, później przyszyłam wraz z materiałem do dołu sukieneczki. Zamiast marszczenia postanowiłam tym razem zrobić zakładki, miałam nadzieję że sukieneczka nabierze bardziej eleganckiego wyglądu. Pod spód sukieneczki przyszyłam uszytą z podszewki halkę, złożoną z 3 połączonych ze sobą falbanek. To był mój pierwszy zamek kryty, który musiałam wszyć w sukienkę w podszewką. Pomógł mi tutek ze strony 123szyjeszty.pl. Księżniczka zadowolona :).
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pufa ze sznurka - tutorial

Robienie ze sznurka na szydełku kazało się na tyle fajne, że po zrobieniu dywanika ( Dywan-ze-sznurka-tutorial) postanowiłam zrobić jeszcze pufę. W zamyśle jeśli wyjdzie miały być dwie. Myślałam, że wypcham ją kulką styropianową. Zrobiłam prawie całą i zaczęłam szukać wypełnienia. Wtedy moja siostra powiedziała mi, że na miladruciarnia.pl można kupić gotowe wypełnienie do pufy z pianki tapicerskiej. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę, zamówiłam 2 wypełnienia w rozmiarze: wys. 30 cm, śr. 45 cm. Dwa dni później miałam je już w domu. Oczywiście to co zrobiłam na zakupiony wkład nie pasowało ;). Ale to taka nauczka, żeby się za bardzo nie spieszyć ;). 
Pufę robi się bardzo fajnie, bo szybko. W zasadzie dwa wieczory przy dobrym filmie lub meczu i jest gotowa :). Prezentuje się tak:

I jeszcze zdjęcia "z ludziem", żeby było widać proporcje :):
Dla tych, którzy chcieliby zrobić taką pufę sami a są bardzo początkujący, kilka wskazówek:
Potrzebne materiały: Wkład do pufy o wymiarach: wys…

Wełniany golf w pasy

Ostatnio coraz częściej zauważam, że rzeczy modne są totalnie niepraktyczne. Jestem posiadaczką kilku wełnianych swetrów i jednej kamizelki, ale tylko jeden nadaje się świetnie do nałożenia zimą pod kurtkę - prosty, szary golf. Wszystkie, tak modne swetry oversize, po prostu nie nadają się pod kurtkę. To samo dotyczy swetrów z modnymi ostatnio kimonowymi rękawami. Wszystko super wygląda nałożone samo, ale upchnięte pod kurtkę ani nie wygląda dobrze ani nie jest wygodne. Postanowiłam więc zrobić sobie drugi, prosty, gruby, wełniany golf. Żeby nie był tak do końca prosty z przodu i na rękawach dołożyłam na środku 2 grube warkocze :). Wynik mojej pracy możecie obejrzeć poniżej. Jeśli natomiast przyjdzie komuś ochota wydziergać taki sweterek, opis wykonania znajdziecie pod zdjęciami. 

Potrzebne materiały: 800 g włóczki Drops Andes w trzech kolorach: 300 g jasny szary, 300 g dżins, 200 g granatowy. Ja miałam kupione po 300 gram każdego koloru. Został mi cały 100 gramowy motek granatu, i tro…

Bożonarodzeniowe dekoracje

Uszycie bożonarodzeniowych ozdób na kiermasz do przedszkola mojej córeczki zajęło mi kilka wieczorów. Ola dodawała mi trochę pracy, bo za każdym razem gdy uszyłam coś co jej się spodobało, musiałam szyć taką samą rzecz dla niej :). Było z tym wszystkim trochę pracy ale również cała masa radości i wspólnej zabawy :). Całość udało nam się skończyć w ubiegły weekend i zanieść w poniedziałek do przedszkola. Ozdoby się podobały :). 
Miałam zamiar napisać tutaj kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby uszyć sobie takie ozdoby a robią to po raz pierwszy. Od wtorku jednak trenowałyśmy z Olą grypę żołądkową więc siadam do tego dopiero dziś.
Ozdoby oczywiście możecie zrobić w takich kształtach jak sobie wymarzycie. W internecie można znaleźć dwie metody szycia ozdób choinkowych z materiału. Jedni składają materiał lewą stroną do lewej, zszywają pozostawiając otwór do wypełnienia. Wypełniają i maszyną przyszywają otwór. Później nożyczkami w ząbki przycinają brzegi choinki. Ja robię odwrotnie.…