Przejdź do głównej zawartości

Po konsultacjach

Jestem po konsultacji w klinice, gdzie mogę naświetlić swojego wroga. Rzeczywistość nie jest tak piękna jak się wydawała. Ze względu na położenie guza, jego naświetlanie również wiąże się z ryzykiem „zejścia”. To znaczy nie samo naświetlanie, a to w jaki sposób guz zareaguje na naświetlanie. 2-3% oponiaków to guzy atypowe, mogą zacząć rosnąć po naświetlaniu. Taki rozrost może, poprzez ucisk tętnicy, przy której położony jest guz, spowodować wylew.

Dwóch neurochirurgów poświęciło mi godzinę czasu. Przy analizie wyszło, na moje szczęście, że badanie RM sprzed roku mimo takiego opisu, nie było czyste. Pracownicy wielce szanownego Enelmedu nie zauważyli na RM guza mózgu. Na moje szczęście ludzie, którzy poświęcili mi w piątek swój czas, po prostu bardzo chcieli mi pomóc i dokładnie przeanalizowali zapisy badania. Żyłam sobie przez rok w błogim spokoju, a guz tam sobie rósł. Czy w naszym kraju lekarze nie mogą wykonywać swojej pracy bardziej rzetelnie. Nie mówię oczywiście o wszystkich, ale jak można nie zauważyć guza na RM. Jak się spytałam w piątek profesora czy to, że nie było tego guza na RM rok wcześniej znaczy, że jest on złośliwy powiedział, że on nie wierzy że go nie było. I miał zupełną rację. Był sobie tam i miał się dobrze. Kuriozalnie, to badanie było bardzo ważne, bo po nim neurochirurdzy stwierdzili, że guz uległ tylko nieznacznemu wzrostowi, więc już z większym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że nie jest złośliwy.

Profesor powiedział, że sama muszę zdecydować: klasyczna operacja czy naświetlanie. Ja mam zdecydować? Ja jestem finansistą. Ja mogę stwierdzić ile warta jest klinika, w której chcę się leczyć, ale co zrobić z nieszczęsnym guzem – nie mam pojęcia. Powiedziałam, że jestem totalnym laikiem w tej kwestii i zdam się zupełnie na ocenę profesora. Długo dyskutowali między sobą, czy guz będzie miał tyle miejsca, żeby się zmieścić jak zacznie pęcznieć. Poziom stresu był tak wielki, że myślałam że zwymiotuję z nerwów. W końcu profesor powiedział, że naświetlimy ten guz i będziemy go obserwować baczniej niż normalnie. RM co 3 miesiące, w razie jakichkolwiek powikłań od razu na stół operacyjny i usuwamy chirurgicznie. Powiedział to i wyszedł, zostawiając mnie z niższym rangą kolegą. W ciągu 3-4 tygodni powinnam być już po naświetleniu. Tylko, że samo naświetlenie to czysta technika. Po naświetleniu za to będę odbezpieczoną bombą, która w każdym momencie może wybuchnąć. Przez 6 m-cy guz się może powiększać. Może ucisnąć tętnice albo ośrodek odpowiadający za ruch. Przez 6 miesięcy będę się modlić, żeby tylko się nic złego nie wydarzyło.


Ale niestety z diagnozy nowotwór mózgu nie można wyjść obronną ręką. Każdy wybór wiąże się z wzięciem na siebie ryzyka. Nawet nic nie robienie niesie ryzyko rozrostu guza i paraliżu. Wierzę w słuszność terapii jaką wybrał profesor. Muszę w nią wierzyć… 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pufa ze sznurka - tutorial

Robienie ze sznurka na szydełku kazało się na tyle fajne, że po zrobieniu dywanika ( Dywan-ze-sznurka-tutorial) postanowiłam zrobić jeszcze pufę. W zamyśle jeśli wyjdzie miały być dwie. Myślałam, że wypcham ją kulką styropianową. Zrobiłam prawie całą i zaczęłam szukać wypełnienia. Wtedy moja siostra powiedziała mi, że na miladruciarnia.pl można kupić gotowe wypełnienie do pufy z pianki tapicerskiej. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę, zamówiłam 2 wypełnienia w rozmiarze: wys. 30 cm, śr. 45 cm. Dwa dni później miałam je już w domu. Oczywiście to co zrobiłam na zakupiony wkład nie pasowało ;). Ale to taka nauczka, żeby się za bardzo nie spieszyć ;). 
Pufę robi się bardzo fajnie, bo szybko. W zasadzie dwa wieczory przy dobrym filmie lub meczu i jest gotowa :). Prezentuje się tak:

I jeszcze zdjęcia "z ludziem", żeby było widać proporcje :):
Dla tych, którzy chcieliby zrobić taką pufę sami a są bardzo początkujący, kilka wskazówek:
Potrzebne materiały: Wkład do pufy o wymiarach: wys…

Wełniany golf w pasy

Ostatnio coraz częściej zauważam, że rzeczy modne są totalnie niepraktyczne. Jestem posiadaczką kilku wełnianych swetrów i jednej kamizelki, ale tylko jeden nadaje się świetnie do nałożenia zimą pod kurtkę - prosty, szary golf. Wszystkie, tak modne swetry oversize, po prostu nie nadają się pod kurtkę. To samo dotyczy swetrów z modnymi ostatnio kimonowymi rękawami. Wszystko super wygląda nałożone samo, ale upchnięte pod kurtkę ani nie wygląda dobrze ani nie jest wygodne. Postanowiłam więc zrobić sobie drugi, prosty, gruby, wełniany golf. Żeby nie był tak do końca prosty z przodu i na rękawach dołożyłam na środku 2 grube warkocze :). Wynik mojej pracy możecie obejrzeć poniżej. Jeśli natomiast przyjdzie komuś ochota wydziergać taki sweterek, opis wykonania znajdziecie pod zdjęciami. 

Potrzebne materiały: 800 g włóczki Drops Andes w trzech kolorach: 300 g jasny szary, 300 g dżins, 200 g granatowy. Ja miałam kupione po 300 gram każdego koloru. Został mi cały 100 gramowy motek granatu, i tro…

Bożonarodzeniowe dekoracje

Uszycie bożonarodzeniowych ozdób na kiermasz do przedszkola mojej córeczki zajęło mi kilka wieczorów. Ola dodawała mi trochę pracy, bo za każdym razem gdy uszyłam coś co jej się spodobało, musiałam szyć taką samą rzecz dla niej :). Było z tym wszystkim trochę pracy ale również cała masa radości i wspólnej zabawy :). Całość udało nam się skończyć w ubiegły weekend i zanieść w poniedziałek do przedszkola. Ozdoby się podobały :). 
Miałam zamiar napisać tutaj kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby uszyć sobie takie ozdoby a robią to po raz pierwszy. Od wtorku jednak trenowałyśmy z Olą grypę żołądkową więc siadam do tego dopiero dziś.
Ozdoby oczywiście możecie zrobić w takich kształtach jak sobie wymarzycie. W internecie można znaleźć dwie metody szycia ozdób choinkowych z materiału. Jedni składają materiał lewą stroną do lewej, zszywają pozostawiając otwór do wypełnienia. Wypełniają i maszyną przyszywają otwór. Później nożyczkami w ząbki przycinają brzegi choinki. Ja robię odwrotnie.…