Przejdź do głównej zawartości

Sukieneczka z koronką

Pod koniec wakacji, każdy z nas zaczął trochę tęsknić za domem. Mój mąż za grą na gitarze i wyprawami rowerowymi, moja córeczka za zabawkami i tańczeniem z mamą i tatą przy muzyce The Beatles a ja zaczęłam myśleć, że z chęcią bym coś uszyła na maszynie :). Dobre wakacje to takie, po których człowiek jest na tyle wypoczęty i wyzerowany, że chce wrócić do domu :). Oczywiście kwestią ważną jest to do jakiego domu się wraca i nie ważne są oczywiście ściany i meble, czy dobra dzielnica :). Ważne jest to, czy udało Ci się stworzyć z Twoją rodziną dom, do którego każdemu z was przyjemnie się wraca. Ja na szczęście od jakiegoś czasu jestem szczęśliwą posiadaczką takiego domu :). 

Przed wyjazdem wykroiłam dla Oli białą sukieneczkę ale nie zdążyłam jej uszyć http://www.burda.pl/wykroj/2016-burda-5-136. Oli się bardzo podobała na zdjęciu. Taka delikatna sukieneczka, której jedyną dekoracją są wstawki z koronki. Lubie Burdy bo mogę z nich ściągnąć gotowe wykroje, jednak z drugiej strony opisy są tak zrobione, że taki amatorski szyjący jak ja musi się wszystkiego domyślać :). Moim zdaniem wszystkie modele powinny być opisane krok po kroku, w końcu to pismo dla domowych samouków a nie dla wykwalifikowanej krawcowej :). 

Najwięcej pracy było z wszyciem koronek oczywiście. Nie zrozumiałam tego opisu i musiałam sobie radzić na tak zwany "chłopski rozum". Oczywiście koronki nie były dokładnie takie jak na zdjęciu z Burdy. Na górze miała być szersza a na dole dwie węższe. Cały problem w tym jak je wszyć. Zaczęłam od grubszej koronki i po prostu ją przecięłam i zszyłam tak, żeby można było ją ułożyć zgodnie ze wzorem. 


Potem przypięłam ją szpilkami do sukienki i przyszyłam do tkaniny z dwóch stron, tak w odległości mniej więcej centymetra od brzegu koronki.Następnie przecięłam materiał pod koronką pomiędzy szwami.I później zaczęła się moja gehenna, bo kompletnie nie wiedziałam co dalej. Chciałam te brzegi obrębić ściegiem zygzakowym ale tak żeby nie było tego widać na prawej stronie. Kombinatoryka wzięła górę i przeszyłam to pod koronką ale ponieważ efekt nie był jak dla mnie zadowalający później i tak przeszyłam jeszcze raz gęstym ściegiem zygzakowym na prawej stronie, na styku materiału i koronki. Myślałam, że ten gęsty ścieg zygzakowy totalnie nie będzie pasował ale wyszło nie najgorzej :). Myślę, że autorom projektu chodziło o to, żeby tym gęstym ściegiem zygzakowym przeszyć na prawej stronie przy tych szwach na koronce, wtedy brzegi koronki by ładnie odstawały. Moje nie odstają bo zostały przyszyte po bokach :). Z węższą koronką postąpiłam podobnie, tylko opis był tam już bardziej zjadliwy jeśli chodzi o to obrębianie, a może ja już się tego obrębiania przestałam bać :). 

Reszta już była prosta. Najpierw zszycie boków sukienki, później boków podszycia i przypięcie prawą stroną do prawej podszycia z górą sukieneczki. Oczywiście nie zapominamy o ramiączkach. Efekt końcowy wygląda tak :)


Akceptacja w oczach Oli bezcenna :).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pufa ze sznurka - tutorial

Robienie ze sznurka na szydełku kazało się na tyle fajne, że po zrobieniu dywanika ( Dywan-ze-sznurka-tutorial) postanowiłam zrobić jeszcze pufę. W zamyśle jeśli wyjdzie miały być dwie. Myślałam, że wypcham ją kulką styropianową. Zrobiłam prawie całą i zaczęłam szukać wypełnienia. Wtedy moja siostra powiedziała mi, że na miladruciarnia.pl można kupić gotowe wypełnienie do pufy z pianki tapicerskiej. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę, zamówiłam 2 wypełnienia w rozmiarze: wys. 30 cm, śr. 45 cm. Dwa dni później miałam je już w domu. Oczywiście to co zrobiłam na zakupiony wkład nie pasowało ;). Ale to taka nauczka, żeby się za bardzo nie spieszyć ;). 
Pufę robi się bardzo fajnie, bo szybko. W zasadzie dwa wieczory przy dobrym filmie lub meczu i jest gotowa :). Prezentuje się tak:

I jeszcze zdjęcia "z ludziem", żeby było widać proporcje :):
Dla tych, którzy chcieliby zrobić taką pufę sami a są bardzo początkujący, kilka wskazówek:
Potrzebne materiały: Wkład do pufy o wymiarach: wys…

Wełniany golf w pasy

Ostatnio coraz częściej zauważam, że rzeczy modne są totalnie niepraktyczne. Jestem posiadaczką kilku wełnianych swetrów i jednej kamizelki, ale tylko jeden nadaje się świetnie do nałożenia zimą pod kurtkę - prosty, szary golf. Wszystkie, tak modne swetry oversize, po prostu nie nadają się pod kurtkę. To samo dotyczy swetrów z modnymi ostatnio kimonowymi rękawami. Wszystko super wygląda nałożone samo, ale upchnięte pod kurtkę ani nie wygląda dobrze ani nie jest wygodne. Postanowiłam więc zrobić sobie drugi, prosty, gruby, wełniany golf. Żeby nie był tak do końca prosty z przodu i na rękawach dołożyłam na środku 2 grube warkocze :). Wynik mojej pracy możecie obejrzeć poniżej. Jeśli natomiast przyjdzie komuś ochota wydziergać taki sweterek, opis wykonania znajdziecie pod zdjęciami. 

Potrzebne materiały: 800 g włóczki Drops Andes w trzech kolorach: 300 g jasny szary, 300 g dżins, 200 g granatowy. Ja miałam kupione po 300 gram każdego koloru. Został mi cały 100 gramowy motek granatu, i tro…

Bożonarodzeniowe dekoracje

Uszycie bożonarodzeniowych ozdób na kiermasz do przedszkola mojej córeczki zajęło mi kilka wieczorów. Ola dodawała mi trochę pracy, bo za każdym razem gdy uszyłam coś co jej się spodobało, musiałam szyć taką samą rzecz dla niej :). Było z tym wszystkim trochę pracy ale również cała masa radości i wspólnej zabawy :). Całość udało nam się skończyć w ubiegły weekend i zanieść w poniedziałek do przedszkola. Ozdoby się podobały :). 
Miałam zamiar napisać tutaj kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby uszyć sobie takie ozdoby a robią to po raz pierwszy. Od wtorku jednak trenowałyśmy z Olą grypę żołądkową więc siadam do tego dopiero dziś.
Ozdoby oczywiście możecie zrobić w takich kształtach jak sobie wymarzycie. W internecie można znaleźć dwie metody szycia ozdób choinkowych z materiału. Jedni składają materiał lewą stroną do lewej, zszywają pozostawiając otwór do wypełnienia. Wypełniają i maszyną przyszywają otwór. Później nożyczkami w ząbki przycinają brzegi choinki. Ja robię odwrotnie.…