Przejdź do głównej zawartości

Matki

Moja 6 letnia córeczka całą drogę do przedszkola tłumaczyła mi dlaczego jestem najlepszą mamą na świecie :). Jedne rzeczy, o których mówiła były proste a inne zaskakujące, takie z których nie zdawałam sobie sprawy, że są dla niej tak ważne. Przez większość wypowiedzi przewijało się to, że mam dla niej czas. "Kocham Cię mamo, bo jak dzwoni budzik to są przytulanki wygłupianki przed wstaniem". Rzeczywiście są ;). Gdy zaczęła chodzić do przedszkola i musiałyśmy wstawać o określonej porze, chciałam zrobić wszystko, żeby nie było wstawania na gwizdek, żebyśmy miały chwile czasu dla siebie. Nastawiam budzik 10 minut wcześniej, żeby się nie śpieszyć i mieć czas dla niej. Wydaje się taka prosta rzecz ale jest dla niej ważna. 

Gdy wyszłam z przedszkola rozpłakałam się. Pomyślałam, że ja też mam najlepszą mamę na świecie. I pewnie właśnie dlatego, że ją mam potrafię być dobrą mamą dla swojego dziecka. Nie doceniamy swoich mam, gdy jesteśmy mali. Jakoś tak podświadomie przyjmujemy, że kochająca, dbająca o nas mama po prostu nam się należy. Nie doceniamy trudu, jaki matki wkładają w prowadzenie domu, w opiekowanie się nami. Zwykle bardziej podziwiamy ojców, to oni mają fajną pracę, jeżdżą samochodem i potrafią zrobić i nauczyć puszczać latawiec. Nie zastanawiamy się nad tym ile czasu mama poświęca na sprzątanie, pranie, gotowanie i dbanie żebyśmy mieli wszystko na czas. Taki full serwis w standardzie. 

Po wielu latach same zostajemy matkami. I gdy stajemy piąty raz w nocy do płaczącego niemowlęcia, gdy nie możemy się już patrzeć na przecierane zupki, gdy zaczynamy rozumieć że robienie babek w piaskownicy dla dorosłej osoby wcale nie jest wielkim ubawem, gdy jesteśmy tak zmęczone, że seks z mężem kojarzy się nam jedynie z następną aktywnością fizyczną, rozumiemy ile dla nas poświęciły nasze mamy. Wtedy potrafimy docenić, że mama robiła to wszystko dla nas. Miała zawsze dla nas czas, i nie było dla niej problemem ugotowanie dwóch obiadów bo córeczka nie lubiła czegoś jeść. Umiemy docenić to, że godzinami się z nami bawiła, mimo że już wiemy, że dorośli mogą fajniej spędzać swój wolny czas. 

Moja mama zawsze przy mnie była, zawsze mnie wspierała, nie porównywała do innych, dawała pełne poczucie bezpieczeństwa. Kochała nas miłością absolutną, nie umiała się na nas obrażać ani być zła. To ona nauczyła nas wszystkich takiej miłości. Bo dzieci nie uczą się przez mówienie im jakimi mają być, dzieci kopiują zachowania dorosłych. I gdy urodziła się moja córka, stała się w naszym domu najważniejsza, tak jak najważniejsze były dzieci w moim rodzinnym domu. Gdy byłam już dorosła miałam wrażenie, że to poczucie bycia najważniejszą dla swoich rodziców daje mi takiego pozytywnego kopa. 

Dziś mam 44 lata i pełną świadomość tego, że miałam wspaniałe dzieciństwo. I będąc matką potrafię już zrozumieć moją mamę, która prosi żebyśmy do niej zadzwonili gdy dojedziemy do domu. Nie mówię już jak za czasów studenckich "Jestem dorosła mamo, co może mi się stać". Patrzę na swoje dziecko, uśmiecham się i mówię " Tak mamuś, zadzwonię". 

Moja kochana mama, która nauczyła mnie kochać i moja kochana córka, dla której mam nadzieję zawsze będę najlepszą mamą na świecie :):


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pufa ze sznurka - tutorial

Robienie ze sznurka na szydełku kazało się na tyle fajne, że po zrobieniu dywanika ( Dywan-ze-sznurka-tutorial) postanowiłam zrobić jeszcze pufę. W zamyśle jeśli wyjdzie miały być dwie. Myślałam, że wypcham ją kulką styropianową. Zrobiłam prawie całą i zaczęłam szukać wypełnienia. Wtedy moja siostra powiedziała mi, że na miladruciarnia.pl można kupić gotowe wypełnienie do pufy z pianki tapicerskiej. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę, zamówiłam 2 wypełnienia w rozmiarze: wys. 30 cm, śr. 45 cm. Dwa dni później miałam je już w domu. Oczywiście to co zrobiłam na zakupiony wkład nie pasowało ;). Ale to taka nauczka, żeby się za bardzo nie spieszyć ;). 
Pufę robi się bardzo fajnie, bo szybko. W zasadzie dwa wieczory przy dobrym filmie lub meczu i jest gotowa :). Prezentuje się tak:

I jeszcze zdjęcia "z ludziem", żeby było widać proporcje :):
Dla tych, którzy chcieliby zrobić taką pufę sami a są bardzo początkujący, kilka wskazówek:
Potrzebne materiały: Wkład do pufy o wymiarach: wys…

Wełniany golf w pasy

Ostatnio coraz częściej zauważam, że rzeczy modne są totalnie niepraktyczne. Jestem posiadaczką kilku wełnianych swetrów i jednej kamizelki, ale tylko jeden nadaje się świetnie do nałożenia zimą pod kurtkę - prosty, szary golf. Wszystkie, tak modne swetry oversize, po prostu nie nadają się pod kurtkę. To samo dotyczy swetrów z modnymi ostatnio kimonowymi rękawami. Wszystko super wygląda nałożone samo, ale upchnięte pod kurtkę ani nie wygląda dobrze ani nie jest wygodne. Postanowiłam więc zrobić sobie drugi, prosty, gruby, wełniany golf. Żeby nie był tak do końca prosty z przodu i na rękawach dołożyłam na środku 2 grube warkocze :). Wynik mojej pracy możecie obejrzeć poniżej. Jeśli natomiast przyjdzie komuś ochota wydziergać taki sweterek, opis wykonania znajdziecie pod zdjęciami. 

Potrzebne materiały: 800 g włóczki Drops Andes w trzech kolorach: 300 g jasny szary, 300 g dżins, 200 g granatowy. Ja miałam kupione po 300 gram każdego koloru. Został mi cały 100 gramowy motek granatu, i tro…

Bożonarodzeniowe dekoracje

Uszycie bożonarodzeniowych ozdób na kiermasz do przedszkola mojej córeczki zajęło mi kilka wieczorów. Ola dodawała mi trochę pracy, bo za każdym razem gdy uszyłam coś co jej się spodobało, musiałam szyć taką samą rzecz dla niej :). Było z tym wszystkim trochę pracy ale również cała masa radości i wspólnej zabawy :). Całość udało nam się skończyć w ubiegły weekend i zanieść w poniedziałek do przedszkola. Ozdoby się podobały :). 
Miałam zamiar napisać tutaj kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby uszyć sobie takie ozdoby a robią to po raz pierwszy. Od wtorku jednak trenowałyśmy z Olą grypę żołądkową więc siadam do tego dopiero dziś.
Ozdoby oczywiście możecie zrobić w takich kształtach jak sobie wymarzycie. W internecie można znaleźć dwie metody szycia ozdób choinkowych z materiału. Jedni składają materiał lewą stroną do lewej, zszywają pozostawiając otwór do wypełnienia. Wypełniają i maszyną przyszywają otwór. Później nożyczkami w ząbki przycinają brzegi choinki. Ja robię odwrotnie.…