Przejdź do głównej zawartości

Nicea

Coś się we mnie ścisnęło w środku i nie chce puścić. Nie umiałam się rano cieszyć nawet przytulasami mojej córeczki. Przed oczami mam ciągle zdjęcie przykrytego ciałka i leżącej obok lalki. Nicea spłynęła krwią. Krwią zupełnie niewinnych, przypadkowych ludzi. Ludzi w różnym wieku, różnych wyznań i narodowości. Śmierć spadła na nich nieoczekiwanie, bestialsko, czasami na oczach bliskich.  Ludzie, którzy za tym stoją warci są wyłącznie potępienia. 

Ale potępienia warci są nie tylko oni. Oczywiście polskie "elity" rzucą od razu temat uchodźców. Bo oczywiście wśród nich są terroryści dokonujący zamachów. Może jakiś promil tych ludzi to zamachowcy, jak na razie jednak największe spustoszenie sieją obywatele Francji i Belgii. Ludzie urodzeni i wychowani w "dobrobycie" Europy. Ludzie, którzy z jakiegoś powodu, nie znajdują sobie miejsca w swoim rodzinnym kraju, radykalizują się i wstępują do ISIS. 

Bogate kraje Europy i Ameryki to totalni hipokryci. Pod oficjalnym hasłem wolności, równości i braterstwa kryje się rasizm i brak tolerancji. W USA jak jesteś biały dostajesz łagodniejszy wyrok a gdy jesteś czarny strzelają do ciebie bez powodu na ulicy. A przepraszam powód jest, bo jesteś czarny i jeszcze nieszczęśniku nałożyłeś bluzę z kapturem. W Europie Zachodniej wszyscy kochają czarnych i arabów, tylko niech będą tanią siłą roboczą, mieszkają daleko i nie chodzą razem z moim białym dzieckiem do szkoły. Jesteśmy rasistami i ksenofobami. 

Pierwsze pokolenie uchodźców godzi się na to z wdzięczności życia i możliwości wychowywania dzieci w pokoju. Jednak pokolenie, które urodziło się już w Europie chce żyć tak jak Europejczycy. Nie pamięta już przed czym uciekali jego rodzice i nie będzie niczego znosiło w imię tego. Ale na to Europa Zachodnia nie jest przygotowana. Nie zatrudnia się osób z adresem w złej dzielnicy do dobrych firm czy kancelarii prawnych. Zamyka się im drogę awansu czy rozwoju. Mój przyjaciel, pracujący wiele lat w Londynie na wysokim stanowisku w bankowości powiedział mi, że jeśli na to samo stanowisko jest dwóch kandydatów to zawsze wybiorą rodowitego Brytyjczyka. Niech sobie Ci inni mieszkają, niech mają równe prawa ale w realnym życiu pokarzemy im gdzie ich miejsce. 

Radykalizują się właśnie te osoby, którym biała Europa od urodzenia pokazywała gdzie ich miejsce. A na to wszystko nakłada się jeszcze totalnie niesprawiedliwa społecznie redystrybucja dochodów. Ubożeje klasa średnia i niższa a jej kosztem bogacą się właściciele kapitału. Rozwarstwienie społeczne w Europie i Ameryce jest większe niż kiedykolwiek w historii. Proporcje opłacania pracy i kapitału powirowały w kosmos. Odpowiedzialność społeczna firm jest tylko pustym sloganem. Wielkie korporacje "wypracowują" coraz większe zyski korzystając z pracy niewolniczej. Bo to jest praca niewolnicza jeśli robotnik za swoją pracę nie jest w stanie utrzymać swojej rodziny. 

Teraz pewnie Prezydent Obama i kilku europejskich przywódców zdecyduje się na zintensyfikowanie działań wojskowych przeciwko ISIS. To taki łatwy wróg, można go wskazać palcem. Będą ginąć niewinni ludzie, będzie się zwiększać ilość uchodźców. A przecież problem jest tutaj, we Francji, Belgii i innych krajach. Problem jest w tym, żeby stworzyć ludziom których przyjęliśmy do swojego kraju, którym daliśmy obywatelstwo takie warunki, żeby nie czuli się wykluczeni. A w szerszym kontekście zadbanie o lepszą redystrybucję dochodów. Bo we Francji bogaci są biali a biedni są czarni lub pochodzenia arabskiego. Więc łatwo podsycać nienawiść. W Polsce zarówno biedni i bogaci są rodowitymi Polakami, ale gdyby było inaczej. Gdyby na przykład biedni byli biali a bogaci żółci, gdyby żółci nie zatrudniali na wyższe stanowiska białych, gdyby mieli oni gorszy dostęp do edukacji, to ciekawe czy frustracja nie sięgnęłaby u niektórych poziomu chwycenia za broń...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pufa ze sznurka - tutorial

Robienie ze sznurka na szydełku kazało się na tyle fajne, że po zrobieniu dywanika ( Dywan-ze-sznurka-tutorial) postanowiłam zrobić jeszcze pufę. W zamyśle jeśli wyjdzie miały być dwie. Myślałam, że wypcham ją kulką styropianową. Zrobiłam prawie całą i zaczęłam szukać wypełnienia. Wtedy moja siostra powiedziała mi, że na miladruciarnia.pl można kupić gotowe wypełnienie do pufy z pianki tapicerskiej. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę, zamówiłam 2 wypełnienia w rozmiarze: wys. 30 cm, śr. 45 cm. Dwa dni później miałam je już w domu. Oczywiście to co zrobiłam na zakupiony wkład nie pasowało ;). Ale to taka nauczka, żeby się za bardzo nie spieszyć ;). 
Pufę robi się bardzo fajnie, bo szybko. W zasadzie dwa wieczory przy dobrym filmie lub meczu i jest gotowa :). Prezentuje się tak:

I jeszcze zdjęcia "z ludziem", żeby było widać proporcje :):
Dla tych, którzy chcieliby zrobić taką pufę sami a są bardzo początkujący, kilka wskazówek:
Potrzebne materiały: Wkład do pufy o wymiarach: wys…

Wełniany golf w pasy

Ostatnio coraz częściej zauważam, że rzeczy modne są totalnie niepraktyczne. Jestem posiadaczką kilku wełnianych swetrów i jednej kamizelki, ale tylko jeden nadaje się świetnie do nałożenia zimą pod kurtkę - prosty, szary golf. Wszystkie, tak modne swetry oversize, po prostu nie nadają się pod kurtkę. To samo dotyczy swetrów z modnymi ostatnio kimonowymi rękawami. Wszystko super wygląda nałożone samo, ale upchnięte pod kurtkę ani nie wygląda dobrze ani nie jest wygodne. Postanowiłam więc zrobić sobie drugi, prosty, gruby, wełniany golf. Żeby nie był tak do końca prosty z przodu i na rękawach dołożyłam na środku 2 grube warkocze :). Wynik mojej pracy możecie obejrzeć poniżej. Jeśli natomiast przyjdzie komuś ochota wydziergać taki sweterek, opis wykonania znajdziecie pod zdjęciami. 

Potrzebne materiały: 800 g włóczki Drops Andes w trzech kolorach: 300 g jasny szary, 300 g dżins, 200 g granatowy. Ja miałam kupione po 300 gram każdego koloru. Został mi cały 100 gramowy motek granatu, i tro…

Bożonarodzeniowe dekoracje

Uszycie bożonarodzeniowych ozdób na kiermasz do przedszkola mojej córeczki zajęło mi kilka wieczorów. Ola dodawała mi trochę pracy, bo za każdym razem gdy uszyłam coś co jej się spodobało, musiałam szyć taką samą rzecz dla niej :). Było z tym wszystkim trochę pracy ale również cała masa radości i wspólnej zabawy :). Całość udało nam się skończyć w ubiegły weekend i zanieść w poniedziałek do przedszkola. Ozdoby się podobały :). 
Miałam zamiar napisać tutaj kilka wskazówek dla tych, którzy chcieliby uszyć sobie takie ozdoby a robią to po raz pierwszy. Od wtorku jednak trenowałyśmy z Olą grypę żołądkową więc siadam do tego dopiero dziś.
Ozdoby oczywiście możecie zrobić w takich kształtach jak sobie wymarzycie. W internecie można znaleźć dwie metody szycia ozdób choinkowych z materiału. Jedni składają materiał lewą stroną do lewej, zszywają pozostawiając otwór do wypełnienia. Wypełniają i maszyną przyszywają otwór. Później nożyczkami w ząbki przycinają brzegi choinki. Ja robię odwrotnie.…